społeczeństwo | 23.03.2018

Nowy piłkarz: OAAHLEA

autor: Tomasz Sikora
Nowy piłkarz: OAAHLEA
Tak niemieckie media próbują odczytać napis na koszulce reprezentanta Draxlera. Bo faktycznie nowe trykoty reprezentacji są wyzwaniem... szczególnie dla tych widzów, którzy piłkarzy są w stanie rozpoznać tylko po koszulkach.
Gdy Polacy emocjonują się własnymi przygotowaniami do mistrzostw świata w piłce nożnej Niemcy patrzą na swoją odmłodzoną kadrę i próbują rozpoznać piłkarzy. Idzie tak sobie - głównie z powodu ogólnonarodowej dyskusji wokół trykotów w których reprezentanci maja wystąpić. Nazwiskami zajmiemy się potem. Najpierw irlandzkie barwy narodowe...

Projekt ma przypominać legendarne stroje, w których Jürgen Klinsmann, Rudi Völler, Lothar Matthäus i spółka wygrali Puchar Świata w 1990 roku we Włoszech.

Draxler: Nie musimy się ukrywać.

Julian Draxler - wokół którego toczyła się dyskusja kibiców naśmiewających się z czcionki zastosowanej na koszulkach - lubi swoją nową "odzież roboczą": "Domowe kolory zawsze będą białe i czarne, ale myślę, że jeśli będziemy grać na wyjeździe, to też nie musimy się chować" i dobrze nam w kolorach zielonym i białym.

Koszulki mają subtelny ząbkowany wzór w różnych odcieniach zieleni. Po raz pierwszy drużyna narodowa rozegrała swój pierwszy mecz z byłym Mistrzem Świata Hiszpanii w Düsseldorfie.

Już w 1954 roku, kiedy drużyna Niemiec po raz pierwszy wygrała Puchar Świata, zawodnicy z drużyny Fritza Waltera nosili zielony kolor. Podobnie jak w 1972 roku, kiedy to Franz Beckenbauer i Gerd Müller doprowadzili Niemcy do tytułu. W nowych zielonych koszulkach narodowych zaprezentują się w Mistrzostwach Świata w Rosji od 14 czerwca do 15 lipca.

W tym roku kibice muszą ponownie głębiej sięgnąć w głąb kieszeni, aby kupić oryginalną koszulkę Pucharu Świata. Wersja męska kosztuje aż 90 euro.

Można zawsze kazać, by za dodatkowe 25 euro nadrukowano na nich nasze nazwisko - ale możliwe, ze nie będziemy w stanie go odszyfrować. Bo czcionka zastosowana na koszulkach "nawiązująca do kroku typografii końca lat 80. w świecie cybernetyki" jest tematem ogólnonarodowego pośmiewiska. Wszystko dlatego, że czcionka wtedy została maksymalnie uproszczona i litery O oraz D; R oraz A labo K i X właściwie wyglądają tak samo. Niemcy wzięli koszulkę Draxlera i próbowali odczytać co na niej jest napisane:

DRAXLER może być też ORAXLER, OAAXLER, OAAKLER, OAAKLEA, DAAKLEA... jest jeszcze 28 kombinacji tego nazwiska. Nie pozostaje nic innego jak liczyć, że piłkarze pomogą fantazyjnymi fryzurami w rozpoznaniu ich na boisku...


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

społeczeństwo

Rośnie liczba elektrycznych rowerów

społeczeństwo

Powrót do szkoły

społeczeństwo

Ponad milion rodzin mniej

społeczeństwo

O piciu i paleniu

społeczeństwo

Ranking wpływu państw UE

społeczeństwo

Barometr Polska-Niemcy 2020

społeczeństwo

Wakacyjna zmiana planów

społeczeństwo

Kiedy Niemcy wyjdą z domów?

społeczeństwo

Co Niemcy kupują na Walentynki?

społeczeństwo

​Najpopularniejsze imiona 2019