społeczeństwo | 09.07.2020

O piciu i paleniu

autor: Marek Zoellner
O piciu i paleniu
Tego pierwszego jest mniej, z drugim już zależy. Federalne Centrum Edukacji Zdrowotnej podsumowało badania dotyczące zachowań związanych z paleniem papierosów i marihuany, a także spożywaniem alkoholu wśród osób w wieku 12-25 lat.
To jak to jest z tym paleniem? Wyniki ankiety BZgA pokazują, że jeśli chodzi o tytoń, wskaźnik jest na najniższym poziomie od początku badania, czyli lat 70. XX wieku. Aż 85,1% dzieci stwierdziło, że nigdy w życiu nie paliło papierosów. Wśród osób w wieku 18-25 lay jest to zaś 45,9%,

Nieco inaczej sprawa wygląda z paleniem konopi indyjskich. Konsumpcja marihuany w ostatnich latach wzrosła. 10,4% badanych w wieku 12-17 lat oraz 46,4% w wieku 18-25 lat już jej próbowało.

Gdy spojrzymy zaś na narkotyki twarde, jest już lepiej. Liczba młodych dorosłych, którzy używali w swoim życiu innych nielegalnych substancji uzależniających, jest znacznie niższa: wynosi 7,8% dla ekstazy, 6,8% dla amfetaminy, 5,4% dla roślin psychoaktywnych i kokainy na 4,7%. 

A tak wypadają badania dotyczące alkoholu. 36,9% procent respondentów w wieku od 12 do 17 lat nigdy wcześniej nie spożywało alkoholu. Natomiast 9,5% ankietowanych w wieku od 12 do 17 lat i 32,9% w wieku od 18 do 25 lat pije alkohol co najmniej raz w tygodniu.

Badanie przeprowadzono na grupie 7000 osób.


o autorze

Marek Zoellner

Marek Zoellner

filolog, specjalista od nowych technologii, wieloletni dziennikarz dolnośląskiej prasy codziennej i wydawca portali internetowych

Inne artykuły

społeczeństwo

Rośnie liczba elektrycznych rowerów

społeczeństwo

Powrót do szkoły

społeczeństwo

Ponad milion rodzin mniej

społeczeństwo

Ranking wpływu państw UE

społeczeństwo

Barometr Polska-Niemcy 2020

społeczeństwo

Wakacyjna zmiana planów

społeczeństwo

Kiedy Niemcy wyjdą z domów?

społeczeństwo

Co Niemcy kupują na Walentynki?

społeczeństwo

​Najpopularniejsze imiona 2019

społeczeństwo

Niemieckie mury - REPORTAŻ