społeczeństwo | 10.06.2019

Özil się ożenił. Ale jak!

autor: Tomasz Sikora
Özil się ożenił. Ale jak!
Gwiazda footablu Mesut Özil ożenił się z byłą mis Turcji. W Niemczech uwagę zwraca jednak drużba pana młodego: to turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.
Po ślubie Mesuta Özila i Amine Gülse, głównym tematem relacji medialnych w Niemczech była nie ceremonia czy wesele ale drużba stojący obok byłej gwiazdy niemieckiej reprezentacji.


Zdjęcia i filmy w mediach społecznościowych pokazują, że Erdogan i jego żona Emine stoją obok pary weselnej podczas ceremonii w Stambule. Sam Erdogan był na weselu tylko przez pół godziny. Niemieckie media dziwi jednak jego obecność. Zupełnie niepotrzebnie - odparowują tureccy dziennikarze - u nas często w ślubach celebrytów bierze udział prezydent. "Jak to, Merkel u was nie bierze udziału w ślubach znanych Niemców - to niepojęte!" - cytują tureckich kolegów niemieccy dziennikarze.

Panna młoda ma 26-lat. Amine Gülse urodziła się w Szwecji, w 2014 roku obecna modelka została Miss Turcji. Pojawia się również w znanym w Turcji serialu telewizyjnym. W niemieckich mediach ostatnio jest nieco ciszej wokół samego piłkarza. Özil prawie nie rozmawia już z dziennikarzami, a zamiast tego używa mediów społecznościowych jako kanału kontaktu z fanami. Tam również ogłosił przed ślubem, że chce wykorzystać to jako okazję do kampanii fundraisingowej na rzecz dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji społecznej.

Jak napisał: Wielu fanów pytało mnie, moich bliskich, krewnych i przyjaciół o prezenty ślubne. Jako zawodowy piłkarz jestem w uprzywilejowanej sytuacji - niczego nie potrzebuję. Zapraszam jednak wszystkich chętnych i zdolnych do pomocy w realizacji bardzo szczególnego projektu bliskiego naszym sercom. Amine i ja poniesiemy koszty operacji 1000 dzieci w potrzebie. Byłbym szczęśliwy, gdyby dodatkowo można było wykonać więcej zabiegów na całym świecie. Jeśli chciałbyś pomóc w tej dobrej sprawie, proszę wszelkie informacje znajdziesz w moim instagramowym bio. BigShoe współpracuje z niemieckimi i szwajcarskimi lekarzami, aby pomagać dzieciom na całym świecie, robiąc operacje, które zmieniają ich życie.

Przypomnijmy - przed mistrzostwami świata w Rosji wraz z innym niemieckim piłkarzem pochodzenia tureckiego Ilkayem Gündogana, Özil pozował do zdjęcia z prezydentem Turcji Erdoganem. Dał mu tez swoją koszulę - a w tym samym czasie w Tureckich więzieniach Erdogan więził 4 niemeickich dziennikarzy. To zdjecie wywołało ogóononiemiecką debatę ze zawodnicy powinni zostać usunięci z niemieckiej kadry. Po mistrzostwach zostali oskarżeni o fatalną grę i spadła na nich krytyka za "serce po tureckiej a nie niemieckiej stronie" Zdjęcie stało się kwestią polityczną, a Özil po mistrzostwach  zakończył karierę w reprezentacji narodowej. W Niemczech wybuchła kontrowersyjna debata na temat integracji i rasizmu.

30-latek napisał na twitterze, że nie będzie już grał dla Niemiec na poziomie międzynarodowym "tak długo, jak długo będę czuł to uczucie rasizmu i braku szacunku". Nawet niemiecka kanclerz Angela Merkel skomentowała wtedy negatywnie opinię i rezygnację piłkarza.


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

społeczeństwo

Kiedy Niemcy wyjdą z domów?

społeczeństwo

Co Niemcy kupują na Walentynki?

społeczeństwo

​Najpopularniejsze imiona 2019

społeczeństwo

Niemieckie mury - REPORTAŻ

społeczeństwo

Zjednoczone?

społeczeństwo

Plakaty weg!

społeczeństwo

Szpitale na cenzurowanym

społeczeństwo

Właściciel historycznej walizki poszukiwany!

społeczeństwo

Drżąca kanclerz

społeczeństwo

Kawa z resztek