społeczeństwo | 09.09.2019

Plakaty weg!

autor: Tomasz Sikora
Plakaty weg!
W Polsce trwa kampania wyborcza do parlamentu - na słupach pojawiły się już wizerunki polityków. Jak to jest w Niemczech rozwiązane?
W Polsce - w porównaniu z Niemcami jest stosunkowo niewiele banerów i plakatów. Tak w czasie wyborów czy to ogólnokrajowych czy regionalnych niemal każda latarnia dzierży na sobie podobiznę nie jednego ale trzech czy pieciu polityków. Do tego odrębne plakaty samych ugrupowań. I dotyczy to nie tylko dużych miast ale małych miejscowości. Nie tylko głównych ale właściwie wszystkich ulic. Słowem politycy wyglądają na Niemców licząc na ich poparcie z niemal każdego zakamarka.

Prawo do wieszania podobizn reguluje lokalne prawo landowe a nawet gminne. Przeważnie jednak politycy dostają okres czterech-sześciu tygodni do daty wyborów. I wolno im wieszać podobizny wszędzie - pod warunkiem, że płot czy latarnia nie jest własnością prywatną, wtedy potrzebują zgodę właściciela nieruchomości. Również lokalne uchwały gmin i miast rozstrzygają, czy takie wieszanie wiąże się z koniecznością zapłaty za "wynajęcie latarni czy miejsca na publicznym płocie". Wiele gmin wychodząc z założenia wolności głoszenia poglądów uznało, ze na czas kampanii wyborczych politycy mogą korzystać z miejsc do wieszania bezpłatnie.

Ciekawie jest jednak po wyborach - w Polsce politycy maja miesiąc na usunięcie swoich podobizn z przestrzeni publicznej. Potem muszą się liczyć z mandatami. W Niemczech mają tylko tydzień na usunięcie swoich podobizn.

Brak usunięcia lub nieskuteczne usunięcie - czyli na przykład gdy plakat został zdjęty i lezy na ziemi skutkują dość sporymi grzywnami. By nie narazić się na opłaty politycy ściągają plakaty właściwie od razu w powyborczy wieczór.


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

społeczeństwo

Niemieckie mury - REPORTAŻ

społeczeństwo

Zjednoczone?

społeczeństwo

Szpitale na cenzurowanym

społeczeństwo

Właściciel historycznej walizki poszukiwany!

społeczeństwo

Drżąca kanclerz

społeczeństwo

Kawa z resztek

społeczeństwo

Zamrożenie czynszów

społeczeństwo

Özil się ożenił. Ale jak!

społeczeństwo

Szybkie śniadanie w Berlinie? Zapomnij!

społeczeństwo

Ważny sprawdzian