społeczeństwo | 11.05.2018

Położną od zaraz!

autor: Katia Stroch (SWR)
Położną od zaraz!
Liczba urodzeń w Niemczech rośnie od lat, ale coraz bardziej brakuje położnych. Jeśli szukasz położnej jako przyszły rodzic, często te poszukiwania trwają tygodniami a i tak nie ma pewności, czy gdy dojdzie do momentu rozwiązania twoja położna nie będzie akurat odbierać innego dziecka. Tak jak w Polsce kluczową osoba w czasie porodu jest ginekolog, tak w Niemczech najważniejszy jest położnik, lub położna. To ona jest "mistrzem ceremonii" i przeprowadza rodziny przez całą akcję porodową. Duża odpowiedzialność, która stoi w sprzeczności z zarobkami. Bo nigdy nie wiesz kiedy będziesz pracować - przecież z reguły porody są nieprzewidywalne, a jednocześnie płace bardzo niskie.

Niemcy-online było na oddziale położniczym w Herrenberg w Szwabii. To było spotkanie pełne różnorodnych emocji - jak to zwykle w sytuacjach okołoporodowych - w przypadku położnych nie było to połączenie bólu i radości, ale frustracji i zawodowej pasji.  

Anna Rabenseifner ma 23 lata, położną jest od grudnia. Z rozmysłem wybrała ten zawód i podczas wizyty mówi nam, jak bardzo zależy jej by w nim wytrwać. Jak mówi - Praca marzeń, gorzej z zarobkami. 

Położne są w podobnej sytuacji jak pielęgniarki w Niemczech. Dodawane są im obowiązki a jednocześnie ograniczany jest personel. W ten sposób pracują więcej za te same pieniądze. Tyle że o kryzysie w zawodzie pielęgniarki w Niemczech debatował nawet Bundestag to o kryzysie w zawodzie położnych mówią głównie rodzice, gdy staje się dla nich jasnym, ze znalezienie dobrej położnej może być trudniejszą akcją niż sama akcja porodowa. 

Problem ubezpieczenia położnych

Ponieważ to bardzo odpowiedzialny zawód - jak większość zawodów medycznych - musisz mieć ubezpieczenie zawodowe. Ostatnio musisz za nie zapłacić ekstremalnie wysokie stawki. Oczywisty jest fakt: Jeśli podczas porodu lub opieki nad przyszłą matką coś pójdzie nie tak, musisz być zabezpieczony. Nie ma więc możliwości, że będziesz położna przy okazji - albo uprawiasz ten zawód na wyłączność, albo wcale - inaczej ci się nie opłaca. 

Za odwiedziny w domu i spotkanie z ciężarną otrzymują 25 euro. Na polskie warunki dużo - na niemieckie niewiele - bo wizyta trwa godzinę, dojazd i powrót kolejne - więc wychodzi jakieś 8 euro za godzinę pracy, czyli mniej niż niemiecka płaca minimalna. Poza ubezpieczeniami to kolejny powód, dla którego w Niemczech coraz mniej osób chce wykonywać tę pracę. Wielu się poddaje. Niektórzy wyjeżdżają za granicę, na przykład do Szwajcarii, gdzie praca jest lepiej płatna. Szczególnie brakuje takich ludzi jak Anna Rabenseifner - młodych i chcących wykonywać ten zawód. 

ZA CO PŁACĄ POŁOŻNE I NA CZYM ZARABIAJĄ

W 2007 r. położna oferująca usługi położnicze musiała zapłacić 1 587 euro za ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. W 2017 r. było to już 7 639 euro. Położna nie ma wyboru, prawo wymaga ubezpieczenia od odpowiedzialności zawodowej położnych. Z tego powodu bardzo niewiele położnych pracuje wyłącznie na własny rachunek. Większość jest zatrudniona w klinikach i szpitalach. Te jednak tną koszty, na położnych nie zarabiają tak jak na personelu medycznym, więc kobiety pracujące w klinikach są przeciążone pracą. Według Związku Położnych zarabiają tam średnio 2 797 euro brutto za pracę w pełnym wymiarze godzin.

Spotykamy się z Gudrun Zechą, od 37 lat jest położną. Obecnie jest położną w szpitalu w Herrenberg. Nawet gdy wyznaczają jej już dyżurów, nadal często doświadcza stresu związanego z zawodem położnej. Często, podobnie jak jej koledzy, do domu wraca późno w nocy, albo nad ranem, bo porodu właściwie nie przyspieszysz i czasem trwa kilkanaście godzin. A często bywa tak, ze zmienników brak i nie ma pełnej obsady stanowisk, co oznacza, że rodzić powinno się wyłącznie w ciągu dnia. Tego jednak ewidentnie matka natura nie rozumie i nie chce dostosować swoich praw do grafiku szpitalnych dyżurów. To zawód, który naprawdę trzeba wykonywać z przekonania. Nikt nie wraca do domu, kiedy przyszli rodzice potrzebują opieki.

"Kiedy na sali porodowej dużo się dzieje, nie mogę po prostu sobie pójść i zostawić bez wsparcia moich kolegów. Czasami więc w ogóle nie wracam do domu, bo czas gdy miałam odpocząć spędziłam w szpitalu i płynnie weszłam na kolejny dyżur następnego dnia. Operacje się planuje. Porody tak nie funkcjonują, czego niemieckie Kasy Chorych nie mogą zrozumieć. Żaden odosobniony przypadek, żaden wyjątek. Świadczą o tym również tweety położnych pojawiające się w sieci w środku nocy. "gdy inni śpią my pracujemy. W dodatku za darmo, bo Kasa Chorych wyliczyła, ze poród miał się zakończyć o 16:15."


Gudrun Zecha ma kilka dobrych rad dla przyszłych rodziców: "Powinni zacząć szukać położnej już na początku ciąży, jeśli chcą mieć taką opiekę gdy przyjdzie rozwiązanie. Położne są często "rezerwowane" z dużym wyprzedzeniem. Często spotyka rodziców szukających położnej na próżno, ponieważ po prostu nie ma już nikogo, kto miałby pełnić tę funkcję. Użytkownicy Twittera również opisują takie doświadczenia: "Już wiem - pierwszy telefon w przypadku spotkania fajnej dziewczyny nie jest do restauracji, by zarezerwować stoik na randkę. Najpierw powinienem zarezerwować położną - dopiero potem randka."

Szpitale reagują na niedobór położnych.

Coraz więcej szpitali dostrzega problemy i stara się oferować rozwiązania: rozszerzoną ofertę szkoleń dla przyszłych położnych. Takich kobiet szukają na przykład w Polsce oferując dziewczynom ze szkół pielęgniarskich płatne staże u siebie.. Związek Klinik południowego-zachodu (Klinikverbund Südwest), operator Szpitala w Herrenbergu, od zeszłego roku prowadzi nawet wspólnie z Uniwersytetem w Tybindze podwójny kierunek studiów. Oznacza to, że kształcenie trwa obecnie cztery lata zamiast trzech, a ostatecznie położne otrzymują tytuł licencjata. Zaletą tego stopnia licencjata jest to, że ułatwia im pracę w innych zawodach medycznych. 


Inne artykuły

społeczeństwo

Rośnie liczba elektrycznych rowerów

społeczeństwo

Powrót do szkoły

społeczeństwo

Ponad milion rodzin mniej

społeczeństwo

O piciu i paleniu

społeczeństwo

Ranking wpływu państw UE

społeczeństwo

Barometr Polska-Niemcy 2020

społeczeństwo

Wakacyjna zmiana planów

społeczeństwo

Kiedy Niemcy wyjdą z domów?

społeczeństwo

Co Niemcy kupują na Walentynki?

społeczeństwo

​Najpopularniejsze imiona 2019