społeczeństwo | 07.03.2019

Rewolucja u Loewa

autor: Tomasz Sikora
Rewolucja u Loewa
Przyjechał specjalnie, w obstawie, by powiedzieć podporom - już dla was miejsca w kadrze nie ma. Boateng, Hummels, Mueller poza kadrą Niemiec.
Joachim Loew wziął ze sobą menadżera reprezentacji i pojechał ze straceńczą misją do Monachium. W Bayernie zaprosił trzy podpory swojej reprezentacji - napastnika Thomasa Muellera, zawodnika środka pola Matsa Hummelsa i obrońcę Jerome'a Boatenga. Wiedzieli, że kadrę czeka nowe otwarcie, ale nie spodziewali się, że zupełnie bez nich. Loew poinformował, że nie zamierza więcej korzystać z tych "trzech przyjaciół z boiska".

Następnego dnia Boateng napisał długi tekst w mediach społecznościowych, że drużynie kibicuje i wspiera, że sam kiedyś wskoczył do reprezentacji bo starsi koledzy zrobili mu miejsce. Ale z szoku wyjść nie może. Podobnej treści wideo w internecie zawiesił Thomas Mueller. 

Teraz za swoimi zawodnikami ujęło się kierownictwo Bayernu Monachium - prezes Karl-Heinz Rummenigge i dyrektor sportowy Hasan Salihamidzic. Termin ogłoszenia tej decyzji był po prostu podły - powiedział Rummenige. 

Jak zwróciły uwagę władze bawarskiego zespołu, spotkanie nie było wcześniej umówione, a wizyta była niespodziewana. Zaznaczono też, że zasadniczo zarządzający Bayernem nie komentują sportowych decyzji trenera reprezentacji czy jego powołań, ale...

"Ostatni mecz drużyna narodowa rozegrała 19 listopada 2018. Jesteśmy poirytowani, że zawodnicy i opinia publiczna zostali poinformowani o tym trzy i pół miesiąca później, tuż przed przełomowymi meczami - z VfL Wolfsburg w walce o tytuł w Bundeslidze i kilka dni później rewanżem z Liverpoolem w 1/8 finału Ligi Mistrzów" - napisano w oświadczeniu władz klubu.

"Termin i okoliczności ogłoszenia tej decyzji zarówno dla piłkarzy, jak i społeczeństwa są wątpliwe" - dodano.

Przypomniano też, że 29-letni Mueller rozegrał w kadrze 100 meczów, a starsi o rok Boateng i Hummels - odpowiednio - 76 i 70, co daje łącznie niebagatelną liczbę 246 w czasie "niezwykle udanej dekady, z mistrzostwem świata z 2014 roku na czele" i podkreślono, że "Bayern z olbrzymim szacunkiem odnosi się do ich osiągnięć z zespołem narodowym".

Poza tym, że wszyscy trzej mieli udział w triumfie Niemców w mundialu pięć lat temu, to byli też w drużynie, która całkowicie zawiodła i sensacyjnie odpadła po fazie grupowej z ubiegłorocznych MŚ w Rosji.


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

społeczeństwo

Rośnie liczba elektrycznych rowerów

społeczeństwo

Powrót do szkoły

społeczeństwo

Ponad milion rodzin mniej

społeczeństwo

O piciu i paleniu

społeczeństwo

Ranking wpływu państw UE

społeczeństwo

Barometr Polska-Niemcy 2020

społeczeństwo

Wakacyjna zmiana planów

społeczeństwo

Kiedy Niemcy wyjdą z domów?

społeczeństwo

Co Niemcy kupują na Walentynki?

społeczeństwo

​Najpopularniejsze imiona 2019