społeczeństwo | 22.01.2017

Szokujące selfie z Muzeum Holocaustu

autor: Marek Zoellner
Szokujące selfie z Muzeum Holocaustu
Pozbierał zdjęcia ludzi, którzy robili je sobie w Muzeum Holocaustu w Berlinie. A potem nałożył obrazy z zupełnie innych, strasznych czasów. Shahak Shapira stawia ważne pytania i szokuje. Czy ma prawo do takiej prowokacji?
Yolocaust to projekt izraelskiego satyryka, który połączył autoportrety zrobione w Muzeum Holocaustu w Berlinie z obrazami z obozów zagłady. Kontrowersyjny pomysł wywołał gorącą dyskusję, sam autor również stara się odpowiedzieć na różne pytania.

Jak podkreśla, pomnik Pomordowanych Żydów Europy w Berlinie odwiedza codziennie ok. 10 tys. ludzi. Wielu z nich skacze po betonowych płytach, które upamiętniają ofiary Holocaustu. Robią sobie zdjęcia, tzw. selfie. Później publikują je na portalach społecznościowych. I właśnie z takich portali wyciągnął je Shahak Shapira, a potem zanimował tak, że po najechaniu myszką na współczesne selfie zaczyna zmieniać się tło. Widzimy więc np. dzisiejszego roześmianego nastolatka a tuż za nim szokujące obrazy z obozów śmierci.

YOLOCAUST: skrót, który powstał na podstawie pierwszych liter zwrotu "You only live once" - żyjesz tylko raz. Służy za wymówkę, kiedy zrobi się coś głupiego ( urbandictionary.com)

Zdjęcia można zobaczyć na stronie internetowej yolocaust.de

Tutaj przeczytamy również, że jeśli ktoś poczuje się zawstydzony swoim selfie i będzie chciał je usunąć z projektu, może napisać do autora na adres: undouche.me@yolocaust.de
 


o autorze

Marek Zoellner

Marek Zoellner

filolog, specjalista od nowych technologii, wieloletni dziennikarz dolnośląskiej prasy codziennej i wydawca portali internetowych

Inne artykuły

społeczeństwo

Najwięcej imigrantów żyje w...

społeczeństwo

Niemcy otwarte? 500 lat po Lutrze

społeczeństwo

2000 euro dla imigranta?

społeczeństwo

wroclaw1945.pl

społeczeństwo

Kara za szczepienia?

społeczeństwo

Zabronić smartphonów?

społeczeństwo

Wojna o tiry wraca!

społeczeństwo

Tajemniczy list miłosny

społeczeństwo

Der Valentinstag [ŻYCZENIA]

społeczeństwo

Rekordowa liczba mieszkańców Niemiec