społeczeństwo | 30.07.2019

Właściciel historycznej walizki poszukiwany!

autor: Marek Zoellner
Właściciel historycznej walizki poszukiwany!
Ta historia z powodzeniem mogłaby stanowić jeden z wątków filmu o zimnej wojnie i upadku muru berlińskiego. Czeskiego filmu, bo rzecz wydarzyła się w Pradze.
Walizka, którą widać na zdjęciu, od 30 lat spoczywa w niemieckiej ambasadzie w Pradze. Trafiła tam trzy dekady temu, we wrześniu 1989 roku, a należała do jednej z obywatelek ówczesnej NRD, która, podobnie jak wielu innych obywateli Niemiec Wschodnich, próbowała uciec na Zachód.

Droga ucieczki była jednak nieco pokrętna, bowiem chodziło o to, by w czechosłowackiej Pradze przeskoczyć przez ogrodzenie niemieckiej ambasady (RFN) i w ten sposób dostać się do Niemiec Zachodnich. Wykonać skok do wolności. 

Dopiero gdy się to udawało, ktoś z rodziny, znajomy, bądź personel z ambasady odbierał ich walizki, torby czy pakunki i dostarczał na teren ambasady. Wcześniej nie chcieli ich ze sobą taszczyć, żeby nie zwracać na siebie uwagi. W końcu byli przecież uciekinierami.

Koffer in Prag sucht Besitzer. Helfen Sie mit!

I tak było też 30 września, z tym, że kiedy wówczas jedna z walizek (ta ze zdjęcia) miała zostać przerzucona przez ogrodzenie, na balkon ambasady wyszedł Hans-Dietrich Genscher, minister spraw zagranicznych, który wygłosił słynną kwestię: 

"Przybyliśmy do was, by poinformować, że dziś zezwolono na wasz wyjazd (...)” - dalej już nic, oprócz braw i okrzyków radności nie było słychać.Ludzie odjechali, mur upadł, walizka została i nigdy nie wróciła do swojego właściciela, którego teraz, z okazji 30. rocznicy upadku muru berlińskiego poszukuje Ambasador Niemiec w Pradze. Christoph Israng ma nadzieję, że uda się go odszukać przed 28 września, bo na ten dzień zaplanowano w ambasadzie "Festiwal Wolności", podczas którego chciałby przekazać zgubę i odryć na nowo historię czerwonej walizki.o autorze

Marek Zoellner

Marek Zoellner

filolog, specjalista od nowych technologii, wieloletni dziennikarz dolnośląskiej prasy codziennej i wydawca portali internetowych

Inne artykuły

społeczeństwo

O piciu i paleniu

społeczeństwo

Ranking wpływu państw UE

społeczeństwo

Barometr Polska-Niemcy 2020

społeczeństwo

Wakacyjna zmiana planów

społeczeństwo

Kiedy Niemcy wyjdą z domów?

społeczeństwo

Co Niemcy kupują na Walentynki?

społeczeństwo

​Najpopularniejsze imiona 2019

społeczeństwo

Niemieckie mury - REPORTAŻ

społeczeństwo

Zjednoczone?

społeczeństwo

Plakaty weg!