społeczeństwo | 29.05.2017

Wojna o tiry wraca!

autor: Tomasz Sikora
Wojna o tiry wraca!
Sprawa zawisła na kołku w 2015 roku. Teraz wraca niepozornym artykułem we Frankfurter Allgemeine Zeitung. Ale to początek całej sprawy, która wkrótce będzie stanowiła o być albo nie być wielu polskich firm
Chodzi o płacę minimalną dla kierowców.

Tir na polskich numerach rejestracyjnych to częsty obrazek na niemieckich autostradach. O ile bowiem niemieckie firmy swoją produkcję przenoszą do Polski i specjalnych stref (w ostatnim półroczu Daimler w Jaworze i Lufthansa pod Środą Śląską) to jednak transport towarów zlecają polskim firmom. W obu przypadkach: i ulokowaniu zakładu w Polsce i korzystaniu z polskiej logistyki decydują pieniądze. Polski pracownik jest tańszy od niemieckiego i polski kierowca pojedzie za mniejsze pieniądze niż jego niemiecki kolega. Co więcej polskie firmy transportowe często obsługują przedsiębiorstwa położone tylko w Niemczech. Polacy o ładunki konkurują z Rumunami, Chorwatami i krajami nadbałtyckimi. Z czego nasi rodacy dominują na rynku. 

Od wielu lat niemieckie związki przewozowe lobbowały u własnych polityków w sprawie wprowadzenia stawek minimalnych dla zagranicznych kierowców pracujących na terenie Niemiec. Żądając by godzinowa stawka dla Polaka czy Rumuna była jeśli nie taka jak dla kierowcy niemieckiego, to choć odpowiadała minimalnej kwocie na takim stanowisku. Pierwsze podejście niemiecki rząd uczynił w 2015 roku.

Polskie władze - wtedy jeszcze rząd PO-PSL gwałtownie protestowały przed unijnymi urzędnikami podnosząc argument, ze niemiecki ustawodawca miesza się w relacje finansowe panujące w polskim przedsiębiorstwie, co ma być złamaniem unijnego prawa o samostanowieniu i wolności gospodarczej. Wtedy niemiecki rząd odwiesił to rozwiązanie - czyli wykonywanie i egzekwowanie przepisów - na kołku. Miało to potrwać do czasu wyjaśnienia tej sprawy przed Komisją Europejską.       

Teraz kilka miesięcy przed wyborami w Niemczech rząd Angeli Merkel w walce o głosy wraca do sprawy wypuszczając do mediów opinię prawną przygotowaną w tej sprawie.

"Frankfurter Algemeine Zeitung" publikuje opinię prawną, z której wynika, że niemieckie przepisy dotyczące płacy minimalnej jak najbardziej mają zastosowanie w stosunku do zagranicznych, w tym polskich, kierowców ciężarówek, jeżdżących tranzytem przez niemieckie terytorium. Profesor Peter Mankowski w szczegółowej opinii, zamówionej przez niemieckich spedytorów i związki zawodowe, jednoznacznie stwierdza, że wprowadzenie płacy minimalnej dla przewoźników tranzytowych w odniesieniu do polskich i innych zagranicznych firm jest zgodne z unijnymi traktatami.

Jak czytamy w opinie, faktycznie kwestia dotyczy stosunków gospodarczych wewnątrz zagranicznych firm - i tu Niemcy nie mają prawa się mieszać - wolno im jednak ustalać zasady finansowe jakie panują na terenie Niemiec. Za przebywanie na terenie Republiki Federalnej i wykonywanie na tym terenie pracy rząd niemiecki ma prawo wskazać najmniejszą stawkę, za jaką ta praca ma być wykonywana. 

Ta ekspertyza wzmocni pozycję federalnego rządu, który od dwóch lat jest w tej sprawie w sporze z Komisją Europejską. Bruksela jest zdania, że wobec kierowców zatrudnionych przez polskich przewoźników, którzy jedynie wykonują tranzyt przez terytorium Niemiec, nie można stosować niemieckiego prawa. Berlin naciskany przez niemieckich spedytorów oraz związki zawodowe jest odmiennego zdania.

Rząd chadeków CDU/CSU wraz z lewicą SPD chce się przypodobać potencjalnym wyborcom o centrowych i lewicowych poglądach, którzy ostatnio odpłynęli w kierunku populistycznej Alternative fuer Deutschland oraz die Linke. Obie te partie głoszą hasła o odbieraniu pracy Niemcom przez obcokrajowców.


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

społeczeństwo

Przyspieszone wybory?

społeczeństwo

​Bezsenność nie istnieje?

społeczeństwo

Od kleszczy dreszcze

społeczeństwo

RODO w wersji niemieckiej

społeczeństwo

Wycieczka w cieniu CO2

społeczeństwo

Położną od zaraz!

społeczeństwo

Chico zabójca.

społeczeństwo

HarzIV - boki zrywać

społeczeństwo

Gorący kartofel Puigdemont

społeczeństwo

Nowy piłkarz: OAAHLEA