społeczeństwo | 22.08.2017

wroclaw1945.pl

autor: Administrator
wroclaw1945.pl
Pierwszą odsłoną - przy okazji obchodów 25-lecia przełomu 1989 roku - był stworzony przez Centrum Willy'ego Brandta portal wroclaw1989.pl. Żywa reakcja Wrocławian, ich samodzielne dodawanie miejsc pamięci i uzupełnianie mapy o własne wspomnienia przekonały nas do rozbudowy mapy pamięci.

Wroclaw1945.pl to właśnie mapa pamięci - pytaliśmy Wrocławian pamiętających tamten czas, ale też ekspertów, historyków oraz fascynatów historii o miejsca najważniejsze dla tragicznych wydarzeń 1945 roku. Tak powstała ta mapa. Każdy z punktów to archiwalne zdjęcia pokazujące tamten czas, ale też opisy miejsc i nagrane relacje świadków wydarzeń oraz opinie historycznych ekspertów. Zależało nam, by nie budować pompatycznych historii ale obrazować zwykłe życie świadków radzieckiego oblężenia niemieckiej Festung Breslau, ale też by pokazać trudny czas kilkunastu tygodni po kapitulacji.Mapa dostępna jest także z poziomu smartphonów - dzięki czemu odbiorcy mogą samodzielnie wybrać się na wycieczkę po mieście i co chwilę spoglądając w ekran urządzenia przenosić się w tamten czas, porównując obecny wygląd miejsc z historycznym. Warto też wysłuchać relacji świadków i historycznych ciekawostek podanych w skondensowanej formie dwuminutowego nagrania przygotowanego przez Radio Wrocław.

Stworzenie całej strony było możliwe dzięki technologicznemu wsparciu Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu.Inne artykuły

społeczeństwo

Okazje z Polski

społeczeństwo

Chińczycy łapią m2

społeczeństwo

Autozurück - autorzy wyjaśniają

społeczeństwo

Zagadka rozwiązana!

społeczeństwo

Im lepiej tym gorzej

społeczeństwo

Niemcy nie wierzą w Wielką Koalicję

społeczeństwo

Świąteczny barometr

społeczeństwo

Grudzień!

społeczeństwo

Dyskusja [STREAMING WIDEO]

społeczeństwo

Najwięcej imigrantów żyje w...