Raporty > Społeczeństwo

społeczeństwo

40 tysięcy wakatów

autor: Markus Room, Lipsk (praktykant niemcy-online.pl)
40 tysięcy wakatów

Tylu nauczycieli brakuje w całych Niemczech. Za sterami w niemieckich szkołach często siedzi nie pilot ale stewardesa, kontroler lotów albo bagażowy. Jeśli juz uda się znaleźć pilota to, albo od dawna jest na emeryturze, albo jednocześnie prowadzi dwa samoloty.

społeczeństwo

Dawca z automatu

autor: Tomasz Sikora
Dawca z automatu

W Niemczech jest zbyt mało dawców narządów. Federalny minister zdrowia Spahn (CDU) chciałby to zmienić - a w przyszłości automatycznie uczynić wszystkich dawcami narządów, którzy nie wyrażają wyraźnego sprzeciwu. W przyszłości każdy Niemiec powinien być automatycznie dawcą, o ile on lub jego krewni wyraźnie się temu nie sprzeciwią - takie jest zdanie ministra zdrowia Jensa Spahna (CDU) ujawnione w wywiadzie dla Bilda. Tyle, że taka zmiana stanowi ingerencję w wolność jednostki, więc realizacja projektu Spahna nie będzie łatwa. W Niemczech bowiem istnieje tak zwane…

społeczeństwo

Jesteśmy z plastiku.

autor: Tomasz Sikora
Jesteśmy z plastiku.

W Niemczech jest już więcej mikroplastiku w środowisku niż sądzono. Winowajcy - na jednym z pierwszych miejsc są opony samochodowe... i nasze podeszwy. Wszystko zaczyna się od spaceru, lub szybkiego marszu, tarcie podeszwy o betonowy chodnik sprawia, że podeszwy się ścierają. Ale przecież to co się zetrze nie znika. To właśnie drobinki mikroplastiku, który zostanie w cyklu przyrody, przez najbliższych kilkaset lat. Naukowcy z Instytutu Fraunhofera ds. Ochrony Środowiska, Bezpieczeństwa i Technologii Energetycznych w Oberhausen piszą o około 100 gramach mikroplastikowych odpadów…

społeczeństwo

Berliński mur 2.0

autor: Tomasz Sikora
Berliński mur 2.0

W tym jesteśmy od Niemców lepsi, choć nie wiadomo, czy to faktyczny powód do dumy. Zamknięte, strzeżone osiedla w polskich miastach to codzienność. W Niemczech nowość, za którą trzeba słono płacić.

społeczeństwo

Niszczyciele muru z Polski

autor: Stefan Meetschen - korespondent niemcy-online.
Niszczyciele muru z Polski

Niemcy-online.pl publikują cykl artykułów podsumowujących ostatnie 30 lat w historii Niemiec i Polski. Przyglądamy się zmianom z różnych punktów widzenia.

społeczeństwo

Teczki TW po niemiecku

autor: Tomasz Sikora
Teczki TW po niemiecku

Ostatnio nieco ciszej nad polskimi teczkami upchanymi w archiwach IPN. Ostatnio, choć i tak od czasu powstania instytutu afery wybuchają co kilka miesięcy, każda kolejna publikacja IPN to znów powód do pytań o polski sposób rozliczenia przeszłości. Jak to się dzieje, że w Niemczech, w NRD, najbardziej represyjnym państwie byłego bloku socjalistycznego, państwie o najmocniej rozwiniętej strukturze tajnych współpracowników, donosicieli i szpicli takich afer nie ma. Czy faktycznie nie ma? Jak tam rozwiązano sprawę teczek?