Raporty > Społeczeństwo

społeczeństwo

Dawca z automatu

autor: Tomasz Sikora
Dawca z automatu

W Niemczech jest zbyt mało dawców narządów. Federalny minister zdrowia Spahn (CDU) chciałby to zmienić - a w przyszłości automatycznie uczynić wszystkich dawcami narządów, którzy nie wyrażają wyraźnego sprzeciwu. W przyszłości każdy Niemiec powinien być automatycznie dawcą, o ile on lub jego krewni wyraźnie się temu nie sprzeciwią - takie jest zdanie ministra zdrowia Jensa Spahna (CDU) ujawnione w wywiadzie dla Bilda. Tyle, że taka zmiana stanowi ingerencję w wolność jednostki, więc realizacja projektu Spahna nie będzie łatwa. W Niemczech bowiem istnieje tak zwane…

społeczeństwo

Jesteśmy z plastiku.

autor: Tomasz Sikora
Jesteśmy z plastiku.

W Niemczech jest już więcej mikroplastiku w środowisku niż sądzono. Winowajcy - na jednym z pierwszych miejsc są opony samochodowe... i nasze podeszwy. Wszystko zaczyna się od spaceru, lub szybkiego marszu, tarcie podeszwy o betonowy chodnik sprawia, że podeszwy się ścierają. Ale przecież to co się zetrze nie znika. To właśnie drobinki mikroplastiku, który zostanie w cyklu przyrody, przez najbliższych kilkaset lat. Naukowcy z Instytutu Fraunhofera ds. Ochrony Środowiska, Bezpieczeństwa i Technologii Energetycznych w Oberhausen piszą o około 100 gramach mikroplastikowych odpadów…

społeczeństwo

Berliński mur 2.0

autor: Tomasz Sikora
Berliński mur 2.0

W tym jesteśmy od Niemców lepsi, choć nie wiadomo, czy to faktyczny powód do dumy. Zamknięte, strzeżone osiedla w polskich miastach to codzienność. W Niemczech nowość, za którą trzeba słono płacić.

społeczeństwo

Niszczyciele muru z Polski

autor: Stefan Meetschen - korespondent niemcy-online.
Niszczyciele muru z Polski

Niemcy-online.pl publikują cykl artykułów podsumowujących ostatnie 30 lat w historii Niemiec i Polski. Przyglądamy się zmianom z różnych punktów widzenia.

społeczeństwo

Teczki TW po niemiecku

autor: Tomasz Sikora
Teczki TW po niemiecku

Ostatnio nieco ciszej nad polskimi teczkami upchanymi w archiwach IPN. Ostatnio, choć i tak od czasu powstania instytutu afery wybuchają co kilka miesięcy, każda kolejna publikacja IPN to znów powód do pytań o polski sposób rozliczenia przeszłości. Jak to się dzieje, że w Niemczech, w NRD, najbardziej represyjnym państwie byłego bloku socjalistycznego, państwie o najmocniej rozwiniętej strukturze tajnych współpracowników, donosicieli i szpicli takich afer nie ma. Czy faktycznie nie ma? Jak tam rozwiązano sprawę teczek?

społeczeństwo

Przyspieszone wybory?

autor: Tomasz Sikora
Przyspieszone wybory?

Iskrzy w niemieckiej koalicji rządzącej. Partie nie mogą się dogadać w sprawie azylantów i bawarska CSU straszy, że jeśli tak będzie dalej - opuści koalicję i zażąda nowych wyborów.