Szukaj: „”

kultura

Alko-Deutschland

autor: Tomasz Sikora
Alko-Deutschland

Co szóste dziecko w Niemczech mieszka w rodzinie, w której co najmniej jedno z rodziców jest uzależnione od alkoholu, leków lub narkotyków. Według szacunków ekspertów, liczba niezgłoszonych przypadków jest znacznie wyższa i możliwe, że problem dotyczy co czwartej niemieckiej rodziny.

edukacja

Prawo (nie)jazdy

autor: Tomasz Sikora
Prawo (nie)jazdy

Jedna chwila nieuwagi i przepadłeś. Nie tylko w Polsce ale i w Niemczech egzamin na prawo jazdy jest koszmarem. Dlaczego? Zastanawiają się Niemcy.

audio / video

Nie gap się

autor: Tomasz Sikora
Nie gap się

Gdy na autostradzie dochodzi do wypadku... często na drugiej nitce dochodzi do podobnego zdarzenia. Albo na tej samej kilkadziesiąt metrów dalej. I nie chodzi o to, że kieroców gubi niezdrowa ciekawość. Coraz częściej dlatego, że widząc tragedię sięgaja po telefony. Nawet przez media są nakłania się Polaków: "widziałeś wypadek - zrób i wyślij nam zdjęcie!". W Niemczech za takie zdjęcie sam dostaniesz mandat, a nawet zakaz prowadzenia samochodu.

kultura

Berlinale 2019!

autor: Z Berlina Tomasz Sikora
Berlinale 2019!

Najbardziej lewicowy festiwal filmowy świata - tak krytycy definiują zwykle Berlinale. Ich 69. edycja własnie się rozpoczyna. I tak krytycy maja rację, choć branża filmowa zwykle "serce ma po lewej stronie" to w przypadku tego festiwalu niemal nie miesci się w klatce piersiowej.

społeczeństwo

Turecki napływ imigrantów

autor: Tomasz Sikora
Turecki napływ imigrantów

Nie zawsze imgrant oznacza kłopoty i problem dla socjalnego państwa. Po raz pierwszy w historii od czasu pierwotnego sprowadzenia do Niemiec gastarbeiterów z Turcji niemieckie społeczeństwo docenia zwiększony napływ imigracji znad Bosforu.

gospodarka

Tempo 130km/h?

autor: Tomasz Sikora
Tempo 130km/h?

Ile fabryka dała. Z tego słyną niemieckie autostrady - z braku limitów prędkości. Ale duża prędkość to też - teoretycznie - większe zanieczyszczenie powietrza, bo przecież samochody więcej palą. Pojawił się więc postulat, nad którym debatowano w Niemczech od pół roku - czy nie ograniczyć prędkości na autostradach. Chyba dyskusja została właśnie ucięta.