Szukaj: „”

informacje

70 lat od wyzwolenia obozu Auschwitz- Birkenau

autor: Alicja Kuropatwa
70 lat od wyzwolenia obozu Auschwitz- Birkenau

27 stycznia mija 70. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W tym miejscu, będącym wyrzutem sumienia przede wszystkim dla Niemców, ale także, symbolicznie, całej ludzkości, zginęło milion sto tysięcy ludzi. Oświęcim już gotowy. Dzisiaj będą tam byli więźniowie oraz liczne delegacje. Razem blisko 4 tys. osób.

komentarze

Czy znów usłyszymy "polski obóz koncentracyjny w Oświęcimiu"?

autor: Tomasz Sikora
Czy znów usłyszymy polski obóz koncentracyjny w Oświęcimiu?

Dawniej mówiliśmy w Polsce "obóz koncentracyjny w Oświęcimiu" sami niejako sugerując jego "polskie korzenie". Cztery lata temu, by takiej reinterpretacji historii przeciwdziałać, UNESCO zmieniło nazwę tego pomnika pamięci na:"Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)".

komentarze

Jak uchodźcy zmieniają Niemcy

autor: Łukasz Ogrodnik (stażysta w ramach programu im. Waltera Hallsteina), Esslingen
Jak uchodźcy zmieniają Niemcy

Warto zadać pytanie o granice gościnności czy też sprawdzić, jak fala uchodźców zmienia Niemcy. Zwłaszcza, gdy - jak czytelnik niemcy-online - te granice widzi się na żywo

informacje

Niemcy zniszczą polski transport?

autor: Alicja Kuropatwa
Niemcy zniszczą polski transport?

Za Odrą od 1 stycznia obowiązuje nowa ustawa dotycząca płacy minimalnej. Teraz pracownikom trzeba płacić co najmniej 8.50 euro za godzinę i to nie tylko Niemcom, ale wszystkim, którzy pracują na terenie naszego zachodniego sąsiada. Niemiecki ustawodawca pod te przepisy podpina również polskich kierowców ciężarówek. To dla nich cios, od którego mogą się nie podnieść. Czy na ratunek przybędzie Unia?

gospodarka

Niemiecka płaca minimalna

autor: Alicja Kuropatwa
Niemiecka płaca minimalna

Płaca minimalna jest najniższą z możliwych płac, jaką pracodawca powinien zapłacić pracownikowi. Jej wysokość najczęściej ustalana jest przez państwo, choć od tej reguły bywają ustępstwa. Jedynie w niektórych krajach Unii Europejskiej zdefiniowano minimalne wynagrodzenie. W Niemczech tak naprawdę obowiązuje ono od Nowego Roku!    Alicja Kuropatwa   W USA, Wielkiej Brytanii i Irlandii występują stawki godzinowe. Natomiast w państwach, gdzie brak jest ustalonej płacy minimalnej istnieją tzw. minimalne stawki branżowe. W Polsce minimalne wynagrodzenie…

informacje

Niemiecki „dzwon wolności”

autor: Alicja Kuropatwa
Niemiecki „dzwon wolności”

Filadelfijski Liberty Bell jest z pewnością dobrze kojarzony. To przecież międzynarodowa ikona wolności, niepodległości, zniesienia niewolnictwa i poczucia narodowości. Amerykanie podobny symbol ponad 50 lat temu podarowali Europejczykom. Kolejny dzwon wolności zawisł tym razem w Berlinie. Mało znany Freiheitsglocke bije do tej pory. Jaka jest jego historia?