informacje | 20.03.2017

100% poparcia

autor: Tomasz Sikora
100% poparcia
Martin Schulz - uosobienie "polakożercy" w wyobrażeniach czołowych polskich polityków obozu rządzącego może wkrótce zostać kanclerzem. Na razie dostał całkowite poparcie niemieckiej socjaldemokracji.
100% głosów poparcia na zjeździe wyborczym SPD. Takiego wyniku nie osiągnął nawet Willy Brandt. W spektakularny sposób do niedawna szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz stanął na czele niemieckiej centrolewicy. Na centroprawicy w obozie Merkel popłoch i brak pomysłu, jak walczyć z nowym, nieznanym przeciwnikiem. Strategia Merkel z 2013 roku "no przecież mnie znacie" - mogła się już Niemcom opatrzyć. Tak było w Polsce z partią Tuska. Czy w Niemczech nastąpi zmiana na stanowisku kanclerskim?

Niemcy komentują, że w przeciwieństwie do Angeli - no przecież mnie znacie - Merkel Martin Schultz jest "czarną skrzynką" (Blackbox) - nie wiadomo właściwie, jaki ma program wyborczy, jaki program będzie miała lewica, ani co on sam chciałby realizować, jeśli zostanie kanclerzem pod koniec tego roku. A mimo to dostaje 100% poparcia od lewicowych delegatów. Więcej ma być wiadomo w czerwcu na konwencji programowej. Do tego czasu w SPD plan jest jeden - odrodzić się i stanąć do wyścigu kanclerskiego z CDU/CSU jak równy z równym. 

"Mister Europa" był wczoraj - teraz jest nazywany "Mister 100 Procent". Pół roku przed wyborami kanclerskimi SPD stawia wszystko na jedną kartę. Jokerem w tej talii jest Martin Schulz. 100% ważnych głosów od delegatów. Historyczny wynik. Z głośników leciał hit Coldplay "Viva La Vida". To szczyt gorączki uwielbienia dla jokera, który w dodatku jest całkiem nowy w dość zgranej talii czerwonych kart. Nowy, a jednocześnie popularny. Świeży a obyty w świecie. Niedoświadczony i doświadczony. Polityk z Bruskeli ale jednocześnie z "nizin społecznych", z polityczną karierą od pucybuta do milionera. "Chcę wierzyć, że ten wybór to przygrywka do wyboru na stanowisko kanclerza" - rzucił Schulz nieskromnie ze sceny. I ten brak skromności zachwycił, tłum zafalował i było słychać wyłącznie wiwaty. W niemieckiej lewicy odzyskano wiarę, że po Gerhardzie Schroederze znów będzie czerwony kanclerz. Przecież minęło już kilkanaście lat niepodzielnej władzy żelaznej Angeli. Czas na zmiany - mówi SPD. 61-latek ma im przewodzić. Stanowisko kanclerza albo polityczny niebyt - tak sam swoją rolę widzi Schulz.  

Ale o co chodzi SPD spod znaku Schulza? W czołowej audycji politycznej Niemiec - na antenie publicznej ARD - w programie "Farbe bekennen" redaktor naczelny stacji Rainland Becker próbował wyciągnąć z polityka jakieś konkrety. Dostał - wypowiadane spokojnym zrównoważonym tonem - komunały. Schulz najdłużej jak tylko można chce być tą "czarną skrzynką" - trochę jak kilkadziesiąt lat temu czarna teczka Stana Tymińskiego w Polsce. Im dłużej nie było wiadomo co zawiera tym większe zyskiwał poparcie, bo każdy miał własne wyobrażenia zawartości teczki. A że była pusta? Czy podobnie nabiorą się Niemcy? Na razie Schulz sprawnie ominął pytania o reformę emerytalną i możliwą reformę podatkową. Niemcy usłyszeli tylko: powołałem zespół, który nad tym pracuje. Maj kilka miesięcy. W czerwcu na Kongresie Partyjnym w Dortmundzie powiemy konkretniej, co planujemy. 

Padaja z jego ust słowa klucze - wytrychy do serca niemieckiego wyborcy - to "braki w równości społecznej". Choć o "wyrównywaniu" już mowy nie ma. Na konkretne pytania: czy SPD wprowadzi podatek równościowy dla bogaczy, Schulz nie udzielił żadnej odpowiedzi. 

Troszkę konkretniejszy był w sprawach zagranicznych. Już wcześniej mocno sztorcował polskie władze za łamanie konstytucji i złamanie karku polskiemu Trybunałowi Konstytucyjnemu. Teraz umysły Niemców jednak najmocniej grzeje Turcja - obraźliwe teksty prezydenta Recep Tayyip Erdogana wobec Merkel nazwał ostro chamstwem i określił Tureckiego przywódcę mianem "człowieka, który skompromitował się na arenie międzynarodowej.

SPD nie przeszkadza zagadkowość programowa własnego kandydata. Msza koronacyjna po południu zamieniła się w swoiste Multimedia-Party w popularnej i modnej hali "Arena" nad Szprewą. Także odejście poprzednika - Sigmara Gabriela było z pompą i radością celebrowane. To zresztą Gabrielowi zależało, by przekazanie władzy było 'uroczystym i wesołym' wydarzeniem - tak wesołym jak jeszcze nigdy dotąd w czasie przekazania władzy. Było zresztą słychać - Gabriel w mowie pożegnalnej pokazał się jako technokrata, Schulz na powitanie porwał tłum. Inna jakość - niekoniecznie lepsza. 

Tym samym zakończyła się 7 letnia era Gabriela na czele SPD. Teraz to Schulz stoi na czele partii i ma zawalczyć o urząd kanclerski. 

Schulz zna reguły show - "Die SPD ist wieder da, wir sind wieder da", krzyczał na początku swojej przemowy do tłumów - znów jesteśmy, SPD znów jest obecne! A potem godzinna mowa jak z podręcznika oratorskiego. Krótki rzut oka na biografię - wzorcową dla przedstawiciela lewicy - z samego dołu na samą górę. Ze stanowiska prostego urzędnika na prowincji do urzędu szefa Parlamentu Europejskiego. Z Würselen przez Brüssel do Berlina. "A teraz stoję przed wami" - powiedział Schulz - jakby sam do końca nie wierzył, że jest w tym miejscu. 

Kolejne drzwi, przed którymi stanie mają napisane "KANCLERZ". W tej sprawie też wiele nie wiadomo - może tylko hasła - Gerechtigkeit. Respekt. Würde - równość, szacunek. Były ataki na CDU za liberalizację podatków. Jedyny konkret, jaki dało się usłyszeć, dotyczył polityki prorodzinnej i lewicowego pomysłu, by ilość pracy rozliczać rodzinnie - by szanować "podstawową komórkę społeczną".  Konkrety? - tak, będą w czerwcu. 

A może wcześniej - pierwszy test dla 61 latka to wybory 26 marca w Kraju Saary. Zwycięstwo kandydatki SPD Anke Rehlinger stojącej do pojedynku z protegowaną Merkel i obecną szefową Landu Annegret Kramp-Karrenbauer pozwoliłoby Schulzowi rozwijać skrzydła w kierunku urzędu kanclerskiego. 


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

informacje

Zamiast trójkąta ostrzegawczego...

informacje

Rozpędzony Pociąg do Kultury

informacje

Repraracje? Co mówią Niemcy?

informacje

Wykopał 22 sztabki złota

informacje

Zmiany w konsulacie Niemiec

informacje

Berlin Wrocław w 3,5h!

informacje

Prezydent, książę i księżna

informacje

Tragiczna w skutkach nawałnica

informacje

Monachium: Szlaban dla diesli?

informacje

Zmarł Helmut Kohl