informacje | 20.03.2017

100% poparcia

autor: Tomasz Sikora
100% poparcia
Martin Schulz - uosobienie "polakożercy" w wyobrażeniach czołowych polskich polityków obozu rządzącego może wkrótce zostać kanclerzem. Na razie dostał całkowite poparcie niemieckiej socjaldemokracji.
100% głosów poparcia na zjeździe wyborczym SPD. Takiego wyniku nie osiągnął nawet Willy Brandt. W spektakularny sposób do niedawna szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz stanął na czele niemieckiej centrolewicy. Na centroprawicy w obozie Merkel popłoch i brak pomysłu, jak walczyć z nowym, nieznanym przeciwnikiem. Strategia Merkel z 2013 roku "no przecież mnie znacie" - mogła się już Niemcom opatrzyć. Tak było w Polsce z partią Tuska. Czy w Niemczech nastąpi zmiana na stanowisku kanclerskim?

Niemcy komentują, że w przeciwieństwie do Angeli - no przecież mnie znacie - Merkel Martin Schultz jest "czarną skrzynką" (Blackbox) - nie wiadomo właściwie, jaki ma program wyborczy, jaki program będzie miała lewica, ani co on sam chciałby realizować, jeśli zostanie kanclerzem pod koniec tego roku. A mimo to dostaje 100% poparcia od lewicowych delegatów. Więcej ma być wiadomo w czerwcu na konwencji programowej. Do tego czasu w SPD plan jest jeden - odrodzić się i stanąć do wyścigu kanclerskiego z CDU/CSU jak równy z równym. 

"Mister Europa" był wczoraj - teraz jest nazywany "Mister 100 Procent". Pół roku przed wyborami kanclerskimi SPD stawia wszystko na jedną kartę. Jokerem w tej talii jest Martin Schulz. 100% ważnych głosów od delegatów. Historyczny wynik. Z głośników leciał hit Coldplay "Viva La Vida". To szczyt gorączki uwielbienia dla jokera, który w dodatku jest całkiem nowy w dość zgranej talii czerwonych kart. Nowy, a jednocześnie popularny. Świeży a obyty w świecie. Niedoświadczony i doświadczony. Polityk z Bruskeli ale jednocześnie z "nizin społecznych", z polityczną karierą od pucybuta do milionera. "Chcę wierzyć, że ten wybór to przygrywka do wyboru na stanowisko kanclerza" - rzucił Schulz nieskromnie ze sceny. I ten brak skromności zachwycił, tłum zafalował i było słychać wyłącznie wiwaty. W niemieckiej lewicy odzyskano wiarę, że po Gerhardzie Schroederze znów będzie czerwony kanclerz. Przecież minęło już kilkanaście lat niepodzielnej władzy żelaznej Angeli. Czas na zmiany - mówi SPD. 61-latek ma im przewodzić. Stanowisko kanclerza albo polityczny niebyt - tak sam swoją rolę widzi Schulz.  

Ale o co chodzi SPD spod znaku Schulza? W czołowej audycji politycznej Niemiec - na antenie publicznej ARD - w programie "Farbe bekennen" redaktor naczelny stacji Rainland Becker próbował wyciągnąć z polityka jakieś konkrety. Dostał - wypowiadane spokojnym zrównoważonym tonem - komunały. Schulz najdłużej jak tylko można chce być tą "czarną skrzynką" - trochę jak kilkadziesiąt lat temu czarna teczka Stana Tymińskiego w Polsce. Im dłużej nie było wiadomo co zawiera tym większe zyskiwał poparcie, bo każdy miał własne wyobrażenia zawartości teczki. A że była pusta? Czy podobnie nabiorą się Niemcy? Na razie Schulz sprawnie ominął pytania o reformę emerytalną i możliwą reformę podatkową. Niemcy usłyszeli tylko: powołałem zespół, który nad tym pracuje. Maj kilka miesięcy. W czerwcu na Kongresie Partyjnym w Dortmundzie powiemy konkretniej, co planujemy. 

Padaja z jego ust słowa klucze - wytrychy do serca niemieckiego wyborcy - to "braki w równości społecznej". Choć o "wyrównywaniu" już mowy nie ma. Na konkretne pytania: czy SPD wprowadzi podatek równościowy dla bogaczy, Schulz nie udzielił żadnej odpowiedzi. 

Troszkę konkretniejszy był w sprawach zagranicznych. Już wcześniej mocno sztorcował polskie władze za łamanie konstytucji i złamanie karku polskiemu Trybunałowi Konstytucyjnemu. Teraz umysły Niemców jednak najmocniej grzeje Turcja - obraźliwe teksty prezydenta Recep Tayyip Erdogana wobec Merkel nazwał ostro chamstwem i określił Tureckiego przywódcę mianem "człowieka, który skompromitował się na arenie międzynarodowej.

SPD nie przeszkadza zagadkowość programowa własnego kandydata. Msza koronacyjna po południu zamieniła się w swoiste Multimedia-Party w popularnej i modnej hali "Arena" nad Szprewą. Także odejście poprzednika - Sigmara Gabriela było z pompą i radością celebrowane. To zresztą Gabrielowi zależało, by przekazanie władzy było 'uroczystym i wesołym' wydarzeniem - tak wesołym jak jeszcze nigdy dotąd w czasie przekazania władzy. Było zresztą słychać - Gabriel w mowie pożegnalnej pokazał się jako technokrata, Schulz na powitanie porwał tłum. Inna jakość - niekoniecznie lepsza. 

Tym samym zakończyła się 7 letnia era Gabriela na czele SPD. Teraz to Schulz stoi na czele partii i ma zawalczyć o urząd kanclerski. 

Schulz zna reguły show - "Die SPD ist wieder da, wir sind wieder da", krzyczał na początku swojej przemowy do tłumów - znów jesteśmy, SPD znów jest obecne! A potem godzinna mowa jak z podręcznika oratorskiego. Krótki rzut oka na biografię - wzorcową dla przedstawiciela lewicy - z samego dołu na samą górę. Ze stanowiska prostego urzędnika na prowincji do urzędu szefa Parlamentu Europejskiego. Z Würselen przez Brüssel do Berlina. "A teraz stoję przed wami" - powiedział Schulz - jakby sam do końca nie wierzył, że jest w tym miejscu. 

Kolejne drzwi, przed którymi stanie mają napisane "KANCLERZ". W tej sprawie też wiele nie wiadomo - może tylko hasła - Gerechtigkeit. Respekt. Würde - równość, szacunek. Były ataki na CDU za liberalizację podatków. Jedyny konkret, jaki dało się usłyszeć, dotyczył polityki prorodzinnej i lewicowego pomysłu, by ilość pracy rozliczać rodzinnie - by szanować "podstawową komórkę społeczną".  Konkrety? - tak, będą w czerwcu. 

A może wcześniej - pierwszy test dla 61 latka to wybory 26 marca w Kraju Saary. Zwycięstwo kandydatki SPD Anke Rehlinger stojącej do pojedynku z protegowaną Merkel i obecną szefową Landu Annegret Kramp-Karrenbauer pozwoliłoby Schulzowi rozwijać skrzydła w kierunku urzędu kanclerskiego. 


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

informacje

Zaginiony miliarder

informacje

Pełnomocnik ds. antysemityzmu

informacje

Za grubi

informacje

Krwawiące SPD

informacje

Euro 2024 w Niemczech?

informacje

Życie jest kreskówką

informacje

Stan wyjątkowy w Berlinie

informacje

"Dosyć tego!"

informacje

Umowa koalicyjna

informacje

Mur Berliński: Nietypowa rocznica