informacje | 27.09.2018

390 zł za kilogram grzybów

autor: Marek Zoellner
390 zł za kilogram grzybów
Dwóch amatorów grzybobrania zapłaciło słoną cenę za wyprawę do lasu. Co prawda samo zbieractwo jest zgodne z prawem, ale limity są sztywno określone: tylko 1 kg na głowę.
O sprawie donosi policja z Badenii-Wirtembergii. Mundurowi dostali cynk, że w rejonie Freiburga na zbiory wybrało się dwóch mężczyzn w wieku 67 i 69 lat i właśnie ładują do bagażnika udane plony.

Na miejscu okazało się, że udało im się wyrwać runu leśnemu aż 19 kg grzybów. Tymczasem w Niemczech grzyby można je zbierać tylko na uzytek własny, a limity określają, że jest o 1 kg dziennie na głowę i to bez względu na to, czy będą to maślaki czy prawdziwki. Za naruszenie ustawy o ochronie przyrody grzybiarze zostali ukarani. Mandat srogi, bo aż 1700 euro, co w przeliczeniu na złotówki daje ok. 390 zł za kilogram.

Wygląda na to, że i tak mieli szczęście, bo niemieckie kary za ponadnormatywne zbieractwo wynoszą  do 2,5 tys. a w przypadkach ekstremalnych nawet do 10 tys. euro. legalnie można to robić wyłącznie za specjalnym zezwoleniem.

Ograniczenia dotyczą zresztą także zrywania ziół i jedliny.

fot. Polizeipräsidium Freiburg


o autorze

Marek Zoellner

Marek Zoellner

filolog, specjalista od nowych technologii, wieloletni dziennikarz dolnośląskiej prasy codziennej i wydawca portali internetowych

Inne artykuły

informacje

Ekologia na całego

informacje

Ból prosiaczka

informacje

Bauhaus na podium

informacje

Kto po Merkel

informacje

"To coś więcej niż zaszczyt"

informacje

Rekordy Hamburga

informacje

Mieszkaniowa dziura

informacje

Baza na Księżycu? [Animacja]

informacje

Leniwi Niemcy

informacje

Zakaz diesli we Frankfurcie