informacje | 27.09.2018

390 zł za kilogram grzybów

autor: Marek Zoellner
390 zł za kilogram grzybów
Dwóch amatorów grzybobrania zapłaciło słoną cenę za wyprawę do lasu. Co prawda samo zbieractwo jest zgodne z prawem, ale limity są sztywno określone: tylko 1 kg na głowę.
O sprawie donosi policja z Badenii-Wirtembergii. Mundurowi dostali cynk, że w rejonie Freiburga na zbiory wybrało się dwóch mężczyzn w wieku 67 i 69 lat i właśnie ładują do bagażnika udane plony.

Na miejscu okazało się, że udało im się wyrwać runu leśnemu aż 19 kg grzybów. Tymczasem w Niemczech grzyby można je zbierać tylko na uzytek własny, a limity określają, że jest o 1 kg dziennie na głowę i to bez względu na to, czy będą to maślaki czy prawdziwki. Za naruszenie ustawy o ochronie przyrody grzybiarze zostali ukarani. Mandat srogi, bo aż 1700 euro, co w przeliczeniu na złotówki daje ok. 390 zł za kilogram.

Wygląda na to, że i tak mieli szczęście, bo niemieckie kary za ponadnormatywne zbieractwo wynoszą  do 2,5 tys. a w przypadkach ekstremalnych nawet do 10 tys. euro. legalnie można to robić wyłącznie za specjalnym zezwoleniem.

Ograniczenia dotyczą zresztą także zrywania ziół i jedliny.

fot. Polizeipräsidium Freiburg


o autorze

Marek Zoellner

Marek Zoellner

filolog, specjalista od nowych technologii, wieloletni dziennikarz dolnośląskiej prasy codziennej i wydawca portali internetowych

Inne artykuły

informacje

​Fantastyczny doktor

informacje

Dożywocie za kanapki

informacje

Wsiąść do pociągu...

informacje

Zaginął Picasso za 10 tys. euro!

informacje

Diesle weg! A może nie...

informacje

Tankujemy w Niemczech

informacje

Czym pożyją Niemcy w 2019r.

informacje

Policyjny Bird Box Challenge

informacje

Hojny jak Niemiec?

informacje

W końcu!