informacje | 25.02.2017

Będą nowe paszporty

autor: Marek Zoellner
Będą nowe paszporty
Zaktualizowana wersja dokumentu będzie wydawana od 1 marca 2017 roku. Zaprezentował go już Thomas de Maiziere, minister spraw wewnętrznych. Czy to oznacza powszechną wymianę?
Najpierw o tym, co się zmienia: Paszporty będą mniejsze niż te dotychczasowe. Będą też miały inne okładki. Zamiast twardej osłony, będzie elastyczna, zdobiona złotymi, tłoczonymi literami. W poszczególnych kartach umieszczono także specjalne nitki zabezpieczające (z poliwęglanu).

Będzie też wiele nowych zabezpieczeń. Choć, jak zapewnia ministerstwo, niemiecki paszport jest uznawany za jeden z najbardziej bezpiecznych na całym świecie, ma być jeszcze lepiej. Jest zatem specjalna farba i znaki wodne, są specjalne tłoczenia, czy wreszcie holograficzna fotografia, którą widać gołym okiem, i której nie da się skopiować w prosty sposób i zeskanować. Widać ją obok tradycyjnego zdjęcia.

Zmiany mają zapewnić niezawodną ochronę przed sfałszowaniem lub wykorzystaniem dokumentu przez inną osobę niż jego właściciel.Jeśli zaś chodzi o konieczność wymiany dla wszystkich, tu żadnego powodu do paniki nie ma. Wszystkie ważne obecnie paszporty swoją ważność zachowują do czasu jej wygaśnięcia.

Trudno też mówić o zmianie w cenniku, ponieważ opłata 59 euro zostanie jedynie zaokrąglona do 60 euro. Osoby, które zaś nie ukończyły 24 lat, będą płacić tak jak dotąd 37,5 euro.o autorze

Marek Zoellner

Marek Zoellner

filolog, specjalista od nowych technologii, wieloletni dziennikarz dolnośląskiej prasy codziennej i wydawca portali internetowych

Inne artykuły

informacje

Borusja - szczegóły zdarzenia

informacje

Szukają nieznanego "fundatora"

informacje

Ludzie ze znakiem "P"

informacje

Trampoliny będą "verboten"?

informacje

100% poparcia

informacje

Samolotem do Niemiec

informacje

Opel na literkę "F"

informacje

Frank Walter Presidenter

informacje

Merkel z poparciem CSU

informacje

Przeprowadzka do Niemiec i...