informacje | 18.07.2017

Berlin Wrocław w 3,5h!

autor: Tomasz Sikora
Berlin Wrocław w 3,5h!
Rekord pociągu Berlin-Wrocław. Bez nakładów finansowych udało się przejechać w tempie nienotowanym od 70 lat!
Udało się! W 3 godziny i 32 minuty. Tak szybko od rozpoczęcia Drugiej Wojny Światowej nie przejechał żaden pociąg z Berlina do Wrocławia. 2 godziny 38 minut - to był czas, w jakim słynny „Fliegender Schlesier“ - "Latający Ślązak" -  spalinowy dwuczłonowy pociąg ekspresowy pokonywał ten odcinek przed wojną. Bez przystanków między Breslau a Berlinem. Po wojnie był jeszcze czas, gdy polski skład pospieszny ciągnięty przez lokomotywę potrzebował 4 godziny i 5 minut. Z roku na rok było coraz wolniej. Ostatnie regularne rozkładowe połączenie pospiesznemu "Wawel" zajmowało więcej niż 5 godzin.

A teraz po latach rekord. Eksperymentalny. W ubiegły weekend pociąg specjalny zamówiony przez berliński oddział partii SPD przejechał właśnie w tym czasie. Organizatorem przejazdu był ekspert transportowy partii Jürgen Murach. Jako współpracownik berlińskiego senatu zajmuje się głownie poprawą połączeń kolejowych między Niemcami a Polską.

By udało się pojechać w tempie nie znanym na tej trasie od 70 lat trzeba było poukładać przejazd jak puzzle - opowiada niemcy-online.pl Murach. Wąskim gardłem jest odcinek między Lübbenau i Cottbus - mocno wykorzystywany lokalnie i we fragmencie jednotorowy (!) do miejscowości Horka. Tu trzeba było skład specjalny wstrzelić między lokalne regularne połączeni,a by przejechać bez zatrzymywania się na światłach lub czekania na peronach nim przejadą połączenia planowe. Inaczej nie byłoby rekordu. W końcu trzeba było znaleźć odpowiedni skład dopuszczony do ruchu po niemieckich i polskich szynach - odpowiednio szybki, by osiągnąć dopuszczalne prędkości na zmodernizowanych odcinkach. Minimum to 140 km/h. Z pomocą przyszedł land Melkemburgia-Pomorze Przednie, gdzie Deutsche Bahn takim szynobusem obsługuje połączenie między Lubeką a Szczecinem.

Tym przejazdem socjaldemokraci chcieli udowodnić, że jest możliwa szybka i praktycznie bezkosztowa poprawa jakości połączenia miedzy Berlinem, Brandenburgią i Dolnym Śląskiem z Wrocławiem. Trzeba tylko chcieć i nie są konieczne żadne nakłady finansowe - to odpowiedź na pojękiwania rządzącej w Brandenburgii CDU, od polityków której raz po raz słychać, że by szybciej jeździć do Polski konieczna jest budowa drugiego toru na kilkudziesięciokilometrowym odcinku w Brandenburgii. Poza tym trzeba zelektryfikować trasę po niemieckiej stronie. To właśnie ten odcinek - między Cottbus i Horką wydłuża bezsensownie czas podróży - planowym pociągom zajmuje 2 godziny 50 minut. Te dwie godziny można by urwać - argumentuje Murach.

Bo to polska strona odcinka jest lepiej zmodernizowana niż niemiecka. Trasa od granicy do Wrocławia i dalej Opola jest nowoczesna; o prędkości dopuszczalnej 160 km/h, zelektryfikowana w całości, wyposażona w nowoczesne automaty sygnałowe.
Także mozlonie wygląda rozbudowa sieci kolejowej na północy między Berlinem a Szczecinem. Tu także brakuje drugiego toru po niemieckiej stronie. Trasa przed granicą nie jest również zelektryfikowana. Od lat modernizację obiecują kolejne senaty Brandenburgii i Berlina. Na razie na obietnicach się kończy. 2020 - to był rok, który w perspektywie miał oznaczać pełne uruchomienie połączeń niemieckiej stolicy z polskimi miastami na Dolnym Śląsku, w Lubuskiem i Zachodniopomorskiem. Teraz według informacji gazety Tagesspiegel jest mowa o 2023. To i tak optymistyczne, bo według Niemieckiej Federalnej Strategii Rozwoju Transportu Szynowego powinien to być dopiero 2030 rok.

A że zainteresowanie berlińczyków Wrocławiem jest - świadczy "Kulturzug“ uruchomiony między Berlinem a Wrocławiem, kursujący w weekendy od kwietnia 2016. Podróż kosztuje zaledwie 19 Euro, ponieważ jest współfinansowane przez wrocławski magistrat oraz landy Berlina i Brandenburgii.

Deutsche Bahn ogłosiła właśnie, że jest zadowolona z ponownie uruchomionego połączenia stolicy Niemiec z Warszawą. Liczba podróżnych między Berlinem a Warszawą i dalej Gdańskiem w pierwszej połowie 2017 roku wzrosła o 13%. (Warszawa: 12%, Gdańsk 18%). Chociaż Niemcy liczą się ze spadkiem liczby podróżnych na tym akurat odcinku. Tym razem po polskiej stronie rozpoczynają się duże prace budowlane na torach i podróż wydłuży się o godzinę. Przebudowa potrwa do czerwca 2019.


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

informacje

O niepodległości w "Polityce"

informacje

Rozmowa kontrolowana

informacje

Zniosą ciszę nocną

informacje

9 kg czekolady pod spódnicą!

informacje

Becker po latach

informacje

Krzyże w urzędzie

informacje

Zaginiony miliarder

informacje

Pełnomocnik ds. antysemityzmu

informacje

Za grubi

informacje

Krwawiące SPD