informacje | 04.01.2019

Czym pożyją Niemcy w 2019r.

autor: Tomasz Sikora
Czym pożyją Niemcy w 2019r.
To o czym piszą media niemieckie na przełomie roku, to przede wszystkim tak zwane Brueckentage - czyli dni urlopu, dzięki którym Niemcy zrobią sobie długie weekendy. Zwłaszcza okolice Wielkanocy i majówki zapowiadają się i w Polsce i w Niemczech ciekawie - 7 dni wolnych wystarczy, by mieć 16 dni urlopu. Nic dziwnego, że już teraz aż 20% Niemców zaplanowało na ten czas urlopy. Co jeszcze czeka Schmitta?
Od 28 maja pojawią się nowe banknoty o nominałach 100 euro i 200 euro, które będą miały lepsze zabezpieczenia. Co ważniejsze, w Niemczech ma wzrosnąć liczba tych, którzy takie banknoty znajdą w swoich portfelach - to wynik umowy koalicyjnej CDU/CSU i SPD - państwo ma być bardziej socjalne. Na przykład rok 2019 przyniesie Niemcom ulgi w składkach na ubezpieczenie społeczne. Państwo federalne - od kilku lat zamykające budżet państwowy z zerowym bilansem - ma dosypać pieniędzy obywatelom.

Częściowo dosypane zostanie z kieszeni publicznej, ale czasem tę poprawę dobrostanu obywateli - władza przenosi na pracodawców. Tak będzie z ubezpieczeniem zdrowotnym. Wcześniej rok do roku podnoszono wysokość składki , która obywatele musieli płacić na ubezpieczenie zdrowotne. Składka rosła we wszystkich kasach chorych od 2015 roku. Teraz ma być inaczej. Od stycznia 2019 r. to się skończy: pracodawca będzie musiał płacić połowę tych podwyżek. Niemcy notują najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej więc państwo obniża tak zwane ubezpieczenie od bezrobocia - bo ciężko stracić pracę, ale jednocześnie podwyższa tak zwane ubezpieczenie pielęgnacyjne. Coraz więcej osób zaawansowanych wiekiem wymaga opieki - między innymi prowadzonej przez polskie opiekunki i pielęgniarki. Obywatel więc tej zmiany finansowo nie poczuje - ale pokazuje to tendencje w Niemczech.

Znika - ale dopiero w 2021 roku - tak zwana opłata solidarnościowa - specjalny podatek płacony najpierw przez mieszkańców Niemiec Zachodnich, a obecnie przez bogatszych obywateli na rzecz wyrównania poziomu życia w obu częściach kraju. Ale to dopiero za dwa lata. Już w tym roku nastąpią zmiany w zasiłkach na dzieci (czyli niemieckie "500+") i emeryturach.

Miesięczny zasiłek - Kindergeld - dla pierwszego i drugiego dziecka wzrośnie od 194 do 204 euro począwszy od lipca; ale z wyrównaniem już od stycznia. W Niemczech nie ma kryterium dochodowego - masz dziecko - dostajesz rządową dopłatę.

Minimalna płaca wzrośnie z obecnych 8,84 euro za godzinę do 9,19 euro. Od 2020 roku będzie to 9,35 euro/godzinę. To ważna informacja, bo w Niemczech wciąż co piąty pracownik zarabia właśnie pensję minimalną.

Nic dziwnego, że dla wielu - zwłaszcza dla rodziców samotnie wychowujących dzieci - to co zarabiają nie jest wystarczające, by godnie żyć. A wręcz, by związać koniec z końcem. Według badań przeprowadzonych w Niemczech przez Radę Społeczną ONZ, 1,2 mln pracowników w Niemczech jest uzależnionych od pomocy społecznej. Gdyby nie zasiłki, dopłaty i innego rodzaju świadczenia oparte na programie Harz IV - nie byliby w stanie żyć. Dlatego zewnętrzni eksperci ONZ nalegają na podwyższenie płacy minimalnej, ale także na jej bardziej konsekwentne wdrażanie. Dyskusja na ten temat powinna być kontynuowana w 2019 roku.

Trzecie główne zagrożenie ubóstwem, oprócz niskich płac i uzależnienia od Hartz IV to niemieckie czynsze. Według wyliczeń, w aglomeracjach w 2019 roku mają wzrosnąć nawet o pięć procent. Cały 2018 rok rosnące czynsze były jednym z głównych tematów w niemieckich mediach. W końcu politycy nieśmiało podejmują środki zaradcze: ponieważ właściciele mogą podwyższać czynsze w zależności od tak zwanego współczynnika modernizacyjnego - ten współczynnik zostanie zredukowany. Są też miasta w Niemczech, gdzie obowiązuje ograniczenie wysokości podwyżki czynszu. Teraz wynajmując mieszkanie, właściciele będą zobligowani, by podać, jaki był czynsz dla poprzedniego lokatora. Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło również, że "wskaźnik czynszów" zostanie zreformowany i będzie odnosił się do dłuższego okresu.

Niemcy czekają też wybory. Te, które również nas, Polaków, czyli do europarlamentu. Będzie jednak sporo głosowań lokalnych. Wybory lokalne odbędą się w dziewięciu krajach związkowych.

Diesel: Co się teraz dzieje?

Przewiduje się, że w 2019 r. ma być rokiem rozliczania a w konsekwencji rozwiązania problemu diesli, czyli wyznaczenia planu, dzięki któremu ostatecznie za kilka lat diesle w ogóle znikną z niemieckich dróg. Wstępnie, w czasie tak zwanego "Szczytu Dieslowskiego" w 2017 roku, koncerny motoryzacyjne deklarowały, że do końca 2018 roku zainstalują aktualizację oprogramowania w 5,3 milionach samochodów. To się nie powiodło, więc sprawa powróci. 

Przede wszystkim jednak kwestia zakazu wjazdu pojazdów do miast zmieni się z abstrakcyjnego tematu dyskusji, na konkretny problem do rozwiązania w 2019 roku. Na przykład Stuttgart już wprowadził "zakaz ruchu drogowego dla wszystkich pojazdów z silnikami wysokoprężnymi o normie emisji spalin Euro4 i gorszej".  W Berlinie zakazy jazdy będą od czerwca wprowadzone na ośmiu arteriach miasta. Ponadto, istnieje cała seria nowych orzeczeń sądowych, które mogą również zakazać wjazdu diesli miastach. Tak stanie się prawdopodobnie w bawarskim Würzburgu i Norymberdze.

Już na początku roku Niemcy poznali pojęcie: "Wildbine des Jahres" - rok 2019 będzie okazją, gdy wszyscy o niej usłyszą. Nie tylko dlatego, że pszczoła ta wygląda ładnie z żółtymi spodenkami i białymi poduszeczkami na ciele, ale przede wszystkim dlatego, że jest tak samo zagrożona wyginięciem jak "schwalbenbäuchige Wollschwein" czyli podgatunek "świni wełnianej". Bardzo sympatyczna świnka wcale nie żyje dziko w lasach - jest rasą gospodarską - tyle, że znacznie mniej wydajną niż inne rodzaje świń. Niemcy nie chcą jej hodować i może dojść do wyginięcia charakterystycznej świnki z szarymi lokowanymi włosami na grzbiecie. Mało pocieszający dla niej  będzie fakt, że wyginąć może w całkiem sporym gronie innych organizmów - niemieckie towarzystwo ochrony przyrody obliczyło, że w 2019 roku zniknąć może w Niemczech 31 organizmów żywych, od rośliny leczniczej roku 2019 czyli głogu do drzewa roku (wiąz drutowy).
 


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

informacje

Kontrole przedłużone

informacje

Lekcje niemieckiego za darmo

informacje

Wjazd do Niemiec z Polski nadal możliwy

informacje

Czynne przejścia graniczne z Polską

informacje

Za tanio?

informacje

Dzik jest zły

informacje

Greta vs. DB

informacje

Polskie wątki kradzieży w Dreźnie

informacje

Upadek Muru - 30. rocznica

informacje

Hinduska Christkindl nie pasuje do wzorca...