informacje | 04.01.2019

Czym pożyją Niemcy w 2019r.

autor: Tomasz Sikora
Czym pożyją Niemcy w 2019r.
To o czym piszą media niemieckie na przełomie roku, to przede wszystkim tak zwane Brueckentage - czyli dni urlopu, dzięki którym Niemcy zrobią sobie długie weekendy. Zwłaszcza okolice Wielkanocy i majówki zapowiadają się i w Polsce i w Niemczech ciekawie - 7 dni wolnych wystarczy, by mieć 16 dni urlopu. Nic dziwnego, że już teraz aż 20% Niemców zaplanowało na ten czas urlopy. Co jeszcze czeka Schmitta?
Od 28 maja pojawią się nowe banknoty o nominałach 100 euro i 200 euro, które będą miały lepsze zabezpieczenia. Co ważniejsze, w Niemczech ma wzrosnąć liczba tych, którzy takie banknoty znajdą w swoich portfelach - to wynik umowy koalicyjnej CDU/CSU i SPD - państwo ma być bardziej socjalne. Na przykład rok 2019 przyniesie Niemcom ulgi w składkach na ubezpieczenie społeczne. Państwo federalne - od kilku lat zamykające budżet państwowy z zerowym bilansem - ma dosypać pieniędzy obywatelom.

Częściowo dosypane zostanie z kieszeni publicznej, ale czasem tę poprawę dobrostanu obywateli - władza przenosi na pracodawców. Tak będzie z ubezpieczeniem zdrowotnym. Wcześniej rok do roku podnoszono wysokość składki , która obywatele musieli płacić na ubezpieczenie zdrowotne. Składka rosła we wszystkich kasach chorych od 2015 roku. Teraz ma być inaczej. Od stycznia 2019 r. to się skończy: pracodawca będzie musiał płacić połowę tych podwyżek. Niemcy notują najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej więc państwo obniża tak zwane ubezpieczenie od bezrobocia - bo ciężko stracić pracę, ale jednocześnie podwyższa tak zwane ubezpieczenie pielęgnacyjne. Coraz więcej osób zaawansowanych wiekiem wymaga opieki - między innymi prowadzonej przez polskie opiekunki i pielęgniarki. Obywatel więc tej zmiany finansowo nie poczuje - ale pokazuje to tendencje w Niemczech.

Znika - ale dopiero w 2021 roku - tak zwana opłata solidarnościowa - specjalny podatek płacony najpierw przez mieszkańców Niemiec Zachodnich, a obecnie przez bogatszych obywateli na rzecz wyrównania poziomu życia w obu częściach kraju. Ale to dopiero za dwa lata. Już w tym roku nastąpią zmiany w zasiłkach na dzieci (czyli niemieckie "500+") i emeryturach.

Miesięczny zasiłek - Kindergeld - dla pierwszego i drugiego dziecka wzrośnie od 194 do 204 euro począwszy od lipca; ale z wyrównaniem już od stycznia. W Niemczech nie ma kryterium dochodowego - masz dziecko - dostajesz rządową dopłatę.

Minimalna płaca wzrośnie z obecnych 8,84 euro za godzinę do 9,19 euro. Od 2020 roku będzie to 9,35 euro/godzinę. To ważna informacja, bo w Niemczech wciąż co piąty pracownik zarabia właśnie pensję minimalną.

Nic dziwnego, że dla wielu - zwłaszcza dla rodziców samotnie wychowujących dzieci - to co zarabiają nie jest wystarczające, by godnie żyć. A wręcz, by związać koniec z końcem. Według badań przeprowadzonych w Niemczech przez Radę Społeczną ONZ, 1,2 mln pracowników w Niemczech jest uzależnionych od pomocy społecznej. Gdyby nie zasiłki, dopłaty i innego rodzaju świadczenia oparte na programie Harz IV - nie byliby w stanie żyć. Dlatego zewnętrzni eksperci ONZ nalegają na podwyższenie płacy minimalnej, ale także na jej bardziej konsekwentne wdrażanie. Dyskusja na ten temat powinna być kontynuowana w 2019 roku.

Trzecie główne zagrożenie ubóstwem, oprócz niskich płac i uzależnienia od Hartz IV to niemieckie czynsze. Według wyliczeń, w aglomeracjach w 2019 roku mają wzrosnąć nawet o pięć procent. Cały 2018 rok rosnące czynsze były jednym z głównych tematów w niemieckich mediach. W końcu politycy nieśmiało podejmują środki zaradcze: ponieważ właściciele mogą podwyższać czynsze w zależności od tak zwanego współczynnika modernizacyjnego - ten współczynnik zostanie zredukowany. Są też miasta w Niemczech, gdzie obowiązuje ograniczenie wysokości podwyżki czynszu. Teraz wynajmując mieszkanie, właściciele będą zobligowani, by podać, jaki był czynsz dla poprzedniego lokatora. Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło również, że "wskaźnik czynszów" zostanie zreformowany i będzie odnosił się do dłuższego okresu.

Niemcy czekają też wybory. Te, które również nas, Polaków, czyli do europarlamentu. Będzie jednak sporo głosowań lokalnych. Wybory lokalne odbędą się w dziewięciu krajach związkowych.

Diesel: Co się teraz dzieje?

Przewiduje się, że w 2019 r. ma być rokiem rozliczania a w konsekwencji rozwiązania problemu diesli, czyli wyznaczenia planu, dzięki któremu ostatecznie za kilka lat diesle w ogóle znikną z niemieckich dróg. Wstępnie, w czasie tak zwanego "Szczytu Dieslowskiego" w 2017 roku, koncerny motoryzacyjne deklarowały, że do końca 2018 roku zainstalują aktualizację oprogramowania w 5,3 milionach samochodów. To się nie powiodło, więc sprawa powróci. 

Przede wszystkim jednak kwestia zakazu wjazdu pojazdów do miast zmieni się z abstrakcyjnego tematu dyskusji, na konkretny problem do rozwiązania w 2019 roku. Na przykład Stuttgart już wprowadził "zakaz ruchu drogowego dla wszystkich pojazdów z silnikami wysokoprężnymi o normie emisji spalin Euro4 i gorszej".  W Berlinie zakazy jazdy będą od czerwca wprowadzone na ośmiu arteriach miasta. Ponadto, istnieje cała seria nowych orzeczeń sądowych, które mogą również zakazać wjazdu diesli miastach. Tak stanie się prawdopodobnie w bawarskim Würzburgu i Norymberdze.

Już na początku roku Niemcy poznali pojęcie: "Wildbine des Jahres" - rok 2019 będzie okazją, gdy wszyscy o niej usłyszą. Nie tylko dlatego, że pszczoła ta wygląda ładnie z żółtymi spodenkami i białymi poduszeczkami na ciele, ale przede wszystkim dlatego, że jest tak samo zagrożona wyginięciem jak "schwalbenbäuchige Wollschwein" czyli podgatunek "świni wełnianej". Bardzo sympatyczna świnka wcale nie żyje dziko w lasach - jest rasą gospodarską - tyle, że znacznie mniej wydajną niż inne rodzaje świń. Niemcy nie chcą jej hodować i może dojść do wyginięcia charakterystycznej świnki z szarymi lokowanymi włosami na grzbiecie. Mało pocieszający dla niej  będzie fakt, że wyginąć może w całkiem sporym gronie innych organizmów - niemieckie towarzystwo ochrony przyrody obliczyło, że w 2019 roku zniknąć może w Niemczech 31 organizmów żywych, od rośliny leczniczej roku 2019 czyli głogu do drzewa roku (wiąz drutowy).
 


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

informacje

Tankujemy w Niemczech

informacje

W końcu!

informacje

Ranking jarmarków świątecznych

informacje

Ekologia na całego

informacje

Ból prosiaczka

informacje

Bauhaus na podium

informacje

Kto po Merkel

informacje

"To coś więcej niż zaszczyt"

informacje

Rekordy Hamburga

informacje

Mieszkaniowa dziura