informacje | 11.03.2019

Dożywocie za kanapki

autor: Tomasz Sikora
Dożywocie za kanapki
Zatruwał kolegom kanapki w pracy. Nie miał specjalnych powodów. Nie był też chory psychicznie.
57 letni Klaus O., przez trzy lata uprawiał niecodzienne hobby. Z zegarmistrzowską precyzją, metodycznie, cierpliwie podtruwał kolegów z pracy. W firmie, w której pracował w lata 2015-18 dolewał i dosypywał rtęć i inne trujące związki chemiczne do napojów i kanapek swoich współpracowników. Sąd uznał to za próbę zabójstwa.

Jakkolwiek to zabrzmi - z sukcesem. Jedna z ofiar Klausa O. jest w stanie śpiączki, z nieodwracalnymi uszkodzeniami mózgu. Dwie inne osoby doznały poważnego uszkodzenia nerek.

Klaus O. został aresztowany w maju 2018 roku na podstawie nagrania kamery monitoringu, na którym widać, jak posypuje kanapkę kolegi podejrzanym proszkiem.

Zgodnie z niemieckim prawem skazany na dożywocie może starać się o warunkowe zwolnienie po 15 latach. W przypadku Klausa O., z uwagi na przestępcze skłonności skazanego, sąd zarządził w razie warunkowego zwolnienia przymusowe umieszczenie w ośrodku izolacji.

Klaus O. nie wypowiedział się na procesie na temat swoich czynów. Zdaniem psychologów jest w pełni poczytalny, a kolegów zatruwał albo z sadystycznej przyjemności, albo by poprawić swoje notowania u pracodawcy. Zdaniem biegłych pogarszając stan zdrowia współpracowników i zmuszając ich do brania zwolnień lekarskich, liczył, że pracodawca uzna go za niezbędnego w firmie.


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

informacje

Chińska blokada

informacje

Oszustwo "na osę"

informacje

Nasz krasnal w Dreźnie

informacje

100 ofiar mordercy w kitlu

informacje

Kryzys rządowy w Niemczech

informacje

Ciasteczkowy potwór (Bahlsena)

informacje

​Fantastyczny doktor

informacje

Wsiąść do pociągu...

informacje

Zaginął Picasso za 10 tys. euro!

informacje

Diesle weg! A może nie...