informacje | 13.01.2020

Dzik jest zły

autor: Tomasz Sikora
Dzik jest zły
Płot na granicy z Polską, blokady zapachowe i premie za odstrzał dzików - w taki sposób Niemcy chcą się chonić przed Afrykańskim Pomorem Świń

W Polsce co miesiac notowanych jest około 50 przypadków ASF. W Niemczech jak dotąs nie było ani jednego. Afrykański Pomór nie ma wpływu na zdrowie człowieka, natomiast jest łatwo zaraźliwy wśród świń. Nie ma na niego lekarstwa. Jedno co można zrobić to zapobiegać.

Siatka tuż na wale Odry i Nysy Łużyckiej. Tam gdzie to niemożliwe - specjalne pułapki zapachowe. Z pułapką nie ma to nic wspólnego to zapachy, które maja zniechęcić dziki do przyjścia - równie dobrze mogłoby byś tu pryskane Channel No.5, dowolny zapach nie kojarzący się z naturą, a człowiekiem. Tak między innymi Niemcy próbują powstrzymać "dziczą nawałnicę ze wschodu" - jak nazywana jest epidemia ASF wśród dzików, która już dotarła do Polski i Czech, a której jeszcze nie ma w Niemczech.

Tymczasem Bawaria chce zachęcić to "eliminacji populacyjnej dzików". Co to znaczy? Do tej pory za odstrzelenie i sprzedaż dzika myśliwy mógł dostać około 20 euro w punkcie skupu. To cena symboliczna, nie pokrywająca nawet kosztu naboju. Teraz ma być inaczej i regionalne ministerstwo środowiska podniosło premię do 100 euro. W ten sposób chcą zapobiec przeniknięciu afrykańskiego pomoru świń do tego kraju związkowego Niemiec.

Myśliwi z obwodów łowieckich graniczących z Czechami oraz Turyngią i Saksonią będą mogli otrzymać nawet 100 euro za odstrzelonego dzika. Dodatkowo do lokalizowania dzików zostaną użyte drony. Zdobyte przez nie informacje będą przekazywane myśliwym, co ma ułatwić skuteczne i szybkie ograniczenie populacji tych zwierząt.
 


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

informacje

Za tanio?

informacje

Greta vs. DB

informacje

Polskie wątki kradzieży w Dreźnie

informacje

Upadek Muru - 30. rocznica

informacje

Hinduska Christkindl nie pasuje do wzorca...

informacje

Idzie kryzys

informacje

Chińska blokada

informacje

Oszustwo "na osę"

informacje

Nasz krasnal w Dreźnie

informacje

100 ofiar mordercy w kitlu