informacje | 26.11.2018

Ekologia na całego

autor: Marek Zoellner
Ekologia na całego
To pierwszy elektryczny autobus dalekobieżny w Niemczech. Właśnie wyruszył na trasę między Frankfurtem nad Menem a Mannheim, gdzie będzie testowany. Dzięki temu rocznie do atmosfery trafi ponad 80 ton mniej CO2 niż w przypadku diesla.
Kursy na wspomnianej trasie będą się odbywały cztery razy dziennie, ale "zielonego busa" można złapać także na lotnisku we Frankfurcie i Heidelbergu. Z dotychczas przeprowadzonych testów wynika, że jest on w 100 proc. wolny od emisji szkodliwych gazów. Może przejechać 320 kilometrów (trasa to nieco ponad 100 km) i zabrać na pokład 51 pasażerów. Jest ładowany zaledwie raz, lub dwa razy dziennie.

Kursy uruchomił przewoźnik Flixbus, znany z zielonego koloru, jednak E-Fernbus (nazwa nieco podobna do wrocławskiego Fredrusia) został olejony specjalną folią, która w zależności od kąta padania światła zmienia kolor na niebieski.

Warto wspomnieć, że wiosną 2019 roku na ulice Berlina ma wyjechać 15 elektrycznych autobusów wyprodukowanych przez polską firmę Solaris. Nasze New Urbino 12 Electric będą mogły przewieźć 70 osób za dnia, a ładowały się będą nocą. Kolejne 15 miasto zamówiło w koncernie Mercedes-Benz.

Ale to nie jedyny super-ekologiczny projekt transportowy w Niemczech. Już na początku roku Komisja Europejska informowała o projekcie w ramach którego na niemieckie i brytyjskie drogi wyjadą 62 autobusy napędzane wodorem. Unia Europejska przeznaczyła na ten cel 57 mln euro. Dla Kolonii i Wuppertal przeznaczono 40 takich pojazdów. 

Na koniec wróćmy jeszcze do Berlina, gdzie na terenie szpitala Charite testowane są autobusy... autonomiczne. Te małe żuczki poruszają się z prędkością 12 km/h. Są całkowicie bezgłośne. Urocze, ale autobus bez kierowcy? Co o tym sądzicie? (fot. www.bvg.de)o autorze

Marek Zoellner

Marek Zoellner

filolog, specjalista od nowych technologii, wieloletni dziennikarz dolnośląskiej prasy codziennej i wydawca portali internetowych

Inne artykuły

informacje

Chińska blokada

informacje

Oszustwo "na osę"

informacje

Nasz krasnal w Dreźnie

informacje

100 ofiar mordercy w kitlu

informacje

Kryzys rządowy w Niemczech

informacje

Ciasteczkowy potwór (Bahlsena)

informacje

​Fantastyczny doktor

informacje

Dożywocie za kanapki

informacje

Wsiąść do pociągu...

informacje

Zaginął Picasso za 10 tys. euro!