informacje | 16.12.2019

Greta vs. DB

autor: Tomasz Sikora
Greta vs. DB
Greta Thunberg - człowiek roku 2019 (zdaniem Time) - w zatłoczonym pociągu w drodze na świeta do Szwecji. Jedno niewinne zdjęcie stało się tematem weekendu w Niemczech.
"Jadąc przez Niemcy zatłoczonymi pociągami. W końcu w drodze do domu!" - napisała w sobotę wieczorem Thunberg pod zdjęciem, na którym widać, jak siedzi na podłodze pociągu, a obok niej leżą bagaże. Bagaży sporo, bo szesnastolatka ma za sobą trzy miesiące w podróży - jachtem do USA i potem przez Atlantyk z powrotem do Europy na szczyt klimatyczny do Madrytu. A teraz do domu na święta.

Na tweet nastolatki odpowiedział niemiecki przewoźnik. W pierwszym wpisie Deutsche Bahn podziękował Szwedce za wspieranie walki ze zmianami klimatu i korzystanie z pociągów. Potem jednak się zreflektował, że dziewczyna jedzie w niespecjalnie komfortowych warunkach, posprawdzał i zgryźliwie skomentował, że zamiast siedzieć na walizkach mogła zająć miejsce w pierwszej klasie bo miejsc było aż nadto.
"Byłoby milej, gdyby pani też zaznaczyła, jak przyjemnie i kompetentnie nasza załoga obsługiwała panią w pierwszej klasie" - napisano.

Na to z kolei odpowiedziała Thunberg, że owszem odcinek trasy między Kassel i Hamburgiem spędziła w pierwszej klasie, a reszta członków jej grupy siedziała w pierwszej klasie od Frankfurtu. Ale wcześniej jednak wcale nie przyjechał pociąg w Bazylei dlatego kolejny, który pojawił się na stacji był przepełniony i miejsce naprawdę było tylko na korytarzu. 

16-latka przyznała później, że w sumie zatłoczone pociągi to dobra sprawa. "To oczywiście nie problem i wcale nie napisałam, że jest. Zatłoczone pociągi to wspaniały znak, ponieważ świadczy o tym, że popyt na podróżowanie pociągami jest wysoki!" - dodała.

Thunberg nie podróżuje samolotami, ponieważ podkreśla, że są one szkodliwe dla klimatu. Przy okazji jednak niemieccy pasażerowie - widząc "czepliwość" swojego narodowego przewoźnika zaczęli wytykać przepełnione składy ich awaryjność, wieczne spóźnienia, brak połączeń przesiadkowych. Wytknięto także, że DB chciało być zgryźliwe i złośliwe wobec aktywistki dlatego w swoim komentarzu nie zaznaczyło jej za pomocą @, a komentarz napisało po niemiecku, a nie po angielsku. Aktywistce jednak tekst niemiecki przetłumaczono więc mogła zareagować przy okazji wywołując nie klimatyczna a transportową burzę i żądania zmian w narodowym niemieckim przewoźniku.


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

informacje

Za tanio?

informacje

Dzik jest zły

informacje

Polskie wątki kradzieży w Dreźnie

informacje

Upadek Muru - 30. rocznica

informacje

Hinduska Christkindl nie pasuje do wzorca...

informacje

Idzie kryzys

informacje

Chińska blokada

informacje

Oszustwo "na osę"

informacje

Nasz krasnal w Dreźnie

informacje

100 ofiar mordercy w kitlu