informacje | 04.11.2019

Hinduska Christkindl nie pasuje do wzorca...

autor: Tomasz Sikora
Hinduska Christkindl nie pasuje do wzorca...
Christkind czyli Dzieciątko Jezus - w Norymberdze od wieków jasełka to złożone przedstawienie. Od kilkudziesięciu lat poprzedzane wielotygodniowymi przygotowaniami. Bo czas adwentu otwiera specjalna ceremonia na jarmarku bożonarodzeniowym Christkindlmarkt. W tym roku wokół dziewczynki odgrywającej rolę dzieciątka wybuchła polityczna awantura.
Symbolem tego jarmarku jest Dzieciątko Jezus, czyli Christkind, które przywdziane w suknię w złote gwiazdki, złoty płaszcz i koronę, co roku otwiera imprezę z ratuszowego balkonu. Obok dzieciątka na balkonie stoją dwaj aniołowie i minstrele grający na trąbkach. Pierwsze okazanie Dzieciątka gromadzi wokół ratusza tysiące ludzi. Zanim to nastąpi przez wiele tygodni lokalne media prezentują zdjęcia kandydatek. Ludzie głosują, potem specjalna komisja przeprowadza rozmowy - bo bycie dzieciątkiem Jezus to niezwykłe wyróżnienie.

Żeby zagrać te rolę, trzeba mieć miedzy 16 a 19 lat i wykazać się wiedzą o Norymberdze, a także dobrymi manierami. Do tego trzeba umieć deklamować, być wieloletnią mieszkanką Norymbergi, ale nie trzeba się w mieście urodzić, mieć nieco powyżej 160cm wzrostu a także być odpornym na warunki atmosferyczne. Nie chodzi bowiem wyłącznie o ceremonię otwarcia jarmarku - potem dziewczynka odtwarzająca tę rolę co tydzień spotyka się z dziećmi i musi odpowiadać na różne pytania - ot choćby czy jest żoną albo choć zakochana w świętym Mikołaju, albo właściwie jakiej jest płci...

Christkind sprawuje swoją funkcje przez dwa lata. Prócz występów na jarmarku odwiedza także pacjentów w szpitalach, domy starców, sierocińce, a także czyta dzieciom.  29. listopada dziewczynka zostanie przedstawiona publiczności.

W tym roku wybór odtwórczyni roli Dzieciątka Jezus spotkał się z rezonansem w ogólnoniemieckich mediach. Wszystko dlatego, że tym razem role dostała Benigna Munsi. Siedemnastolatka urodziła się w Norymberdze, jej tata jest Hindusem od wielu lat posiadającym niemieckie obywatelstwo, mama dziewczyny jest Niemką.

W ubiegłym tygodniu lokalni działacze populistycznej Alternatywy dla Niemiec wybór Hinduski z pochodzenia skomentowali na facebooku tak: "Nürnberg hat ein neues Christkind. Eines Tages wird es uns wie den Indianern gehen."

"Norymberga na nową Christkind. Wkrótce będzie nam się wiodło jak Indianom". Post został szybko skasowany, lokalny oddział przeprosił za swój niestosowny komentarz. Przewodnicząca koła Christina Specht, poinformowała, że komentarz nie był zgodny z wartościami jakim partia hołduje. Komentarz umieściła samowolnie redaktorka odpowiedzialna za posty n facebooku, zresztą zaraz po aferze zrezygnowała z funkcji.

Tyle, że otrzeźwienie przyszło dopiero po komentarzach w sieci i to płynących z obu stron - i tych którzy popierali punkt widzenia zawarty w komentarzu, a więc pojawiło się sporo głosów niechęci, albo ksenofobicznych oraz rasistowskich.

W obronie dziewczyny i decyzji odezwali się przedstawiciele innych partii. Burmistrz Norymbergi wziął Munsi w obronę, czemu zresztą dziewczyna się sprzeciwiła w czasie konferencji prasowej odważnie mówiąc że sama dobrze sobie radzi z odpieraniem takich ataków. Jest zahartowana i wcześniej już się z takimi "żartami" spotkała więc to dla niej nie pierwszyzna.

Jak powiedziała dziewczyna przede wszystkim jest zaskoczona pozytywną reakcją, jaką otrzymuję, wieloma pozytywnymi komentarzami i wiadomościami. Mówią: "Rozchmurz się, nie wszyscy ludzie są tacy podli czy negatywnie nastawieni". Bardzo się z tego cieszyłam.

W przeszłości wybór Dzieciątka Jezus wielokrotnie budził negatywne lub głupie komentarze. "Czasami niektórzy ludzie nie lubili kształtu nosa dziewczynki odtwarzającej jasełkową postać, czasami drwili z piegów. Były też komentarze o z etnicznym tłem. Ale dzisiaj jesteśmy w otwartej rasistowskiej konfrontacji" - powiedział nadburmistrz Norymbergii. "Przytłaczająca liczba pozytywnych reakcji na post koła AfD w Monachium pokazała jednak "że nasza demokracja pokazuje również postawę i ludzką godność w sieci", powiedział nadburmistrz Urlich Maly.

Premier Bawarii Markus Söder (CSU) skrytykował zachowanie AfD na twitterze:

"Gratulujemy Benignie Munsi wyboru do roli Norymberskiego Dzieciątka Jezus. Bardzo się cieszę z tego powodu. Tym bardziej podłe jest zachowanie poszczególnych funkcjonariuszy AfD. Nie możemy pozwolić na takie reakcje".

Do głosów wsparcia dla Benigny Munsi dołączył również na twotterze arcybiskup Ludwig Schick z Bambergu:

Droga Benigno! Mam nadzieję, że ten post dotrze do ciebie. Gratuluję ci tej roli i jestem bardzo zadowolony z takiego wyboru. Nie pozwól, by głupie komentarze psuły ci zabawę.


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

informacje

Oto najmniejsze gminy

informacje

​Centrum Hamburga bez aut

informacje

Piwo przegrywa z wirusem

informacje

Wraca "Pociąg do Kultury”

informacje

Kontrole przedłużone

informacje

Lekcje niemieckiego za darmo

informacje

Wjazd do Niemiec z Polski nadal możliwy

informacje

Czynne przejścia graniczne z Polską

informacje

Za tanio?

informacje

Dzik jest zły