informacje | 27.12.2018

Hojny jak Niemiec?

autor: Tomasz Sikora
Niemcy przeznaczyli w mijającym roku 4,2 miliarda euro na cele charytatywne, podobnie ja w roku poprzednim. Ale już o 400 mln więcej niż w 2017 roku Oznacza to, że po pierwsze kryzys nie wpłynął na zachowania ofiarodawców, po drugie chyba kryzys się skończył, jeśli szczodrość wzrosła.

alt

Według naukowców darczyńcy mają szczególny profil. Są to przeważnie ludzie w podeszłym wieku, więcej niż połowa z nich ma ponad 60 lat. Starsi ludzie na emeryturach mają dość ustabilizowaną sytuację materialną, wysokość ich emerytur nie podlega wahaniom koniunktury, nie muszą martwić się o utratę miejsca pracy. W podobnej sytuacji są urzędnicy.

 

Ludźmi kieruje często poczucie wdzięczności. Kiedy w trudnym momencie ktoś inny im pomógł, chcą się odwdzięczyć za tę pomoc w innej formie. Z badań wynika, że jeśli ktoś miał wypadek i na ratunek przyjechała karetka Czerwonego Krzyża, wspiera właśnie Czerwony Krzyż.

 

Bardziej prozaiczne są pobudki materialne: datki na cele charytatywne dla organizacji użyteczności publicznej można odpisać od podatku, to motyw, jakim kierują się osoby bardzo dobrze sytuowane. Liczy się także prestiż czy wizerunek własny, jaki podbudować można hojną ręką, szczególnie, kiedy nazwiska darczyńców podawane są do publicznej wiadomości. Wielu darczyńców myśli także o zapewnieniu sobie bezpieczeństwa na przyszłość. Jeżeli ktoś wpłaca pieniądze np. na rzecz ratownictwa górskiego, to będąc w górach ma uczucie zadowolenia, że wsparł właśnie górskich ratowników, którzy w razie czego przyjdą mu z pomocą.

 

W bieżącym roku się zmieniło się jednak jedno: wysokość datków, przeciętnie 102 euro na osobę. W ubiegłym roku było to jeszcze 5 euro więcej. Oznacza to, że spadła ogólna liczba darczyńców, jeśli jednak już Niemcy decydują się na wsparcie - to sumy są wyższe, czym rekompensuje się spadek ogólnej liczby obdarowujących.o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

informacje

Czynne przejścia graniczne z Polską

informacje

Za tanio?

informacje

Dzik jest zły

informacje

Greta vs. DB

informacje

Polskie wątki kradzieży w Dreźnie

informacje

Upadek Muru - 30. rocznica

informacje

Hinduska Christkindl nie pasuje do wzorca...

informacje

Idzie kryzys

informacje

Chińska blokada

informacje

Oszustwo "na osę"