informacje | 03.06.2019

Kryzys rządowy w Niemczech

autor: Tomasz Sikora
Kryzys rządowy w Niemczech
Wszystko zaczęło się od wyborów do europarlamentu. Potem rzeczywistość jeszcze przyspieszyła. Dziś nie wiadomo jak ją zatrzymać...
W wyborach do europarlamentu prawie 29% głosów zdobyła w Niemczech chadecka CDU/CSU, co prawda wybory wygrała, ale to bardzo niskie poparcie jak na jedna z tak zwanych partii ludowych. Za to kompletną tragedię przy urnach zaliczyła centrolewicowa SPD z wynikiem niemal 16% poparcia. Tym samym spadła na trzecie miejsce, bo została wyprzedzona przez notująca coraz lepsze wyniki partię Zielonych - w wyborach do europarlamentu Zieloni zdobyli aż 21% głosów. Populiści z antyimigranckiej AfD zanotowali 11% poparcia. Do Brukseli symboliczne swoje ekipy wyślą także liberałowie z FDP i skrajna lewica z die Linke - obie po 5,4% głosów. 

Niemieccy obserwatorzy sceny politycznej dość szybko dostrzegli, że gdyby taki wynik utrzymał się przy urnach wyborczych w lokalnym głosowaniu do Bundestagu - to w Niemczech nastąpiłby powyborczy pat. Bo żadna z partii nie byłaby w stanie stworzyć koalicji powyborczej. Obecna koalicja CDU/CSU - SPD byłaby za słaba. Podobnie zbyt mało głosów miałoby  koalicja SPD z Zielonymi. Z kolei Zieloni - czego nauczyły rozmowy koalicyjne sprzed roku - nie są w stanie dogadać się z chadekami. Również mniejsze partie AfD, Liberałowie i Lewica są albo za małe albo - jak w przypadku AfD - nikt nie chciałby z populistami wchodzić do koalicji.

To nie koniec zaskakujących wieści z Niemieckiej polityki. Bo powyborczy tydzień przyniósł nowe sondaże już badające preferencje wyborcze do parlamentu krajowego. A w nich potężna niespodzianka. Zieloni wyprzedziliby nawet CDU/CSU.
Według badania zleconego przez telewizję RTL Zieloni dziś cieszą się poparciem 27%. Na blok CDU/CSU zagłosowałoby 26 proc. Wyniki sondażu przeprowadzono tydzień po wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Pokazuje to trend przejawiający się w polityce niemieckiej od pewnego czasu; wybory do Parlamentu Europejskiego tylko ujawniły jego istnienie: partia Zielonych w wyborach do PE zajęła miejsce dawniej zarezerwowane dla SPD i stała się drugą po chadekach siłą polityczną w niemieckim systemie partyjnym.
CDU/CSU i druga tak zwana partia ludowa SPD nie zauważyli jak istotny dla Niemców stał się temat środowiska i ekologii. W niemieckich sympatiach nastąpiło odejście od centrowego liberalizmu w stronę programu Zielonych. Co prawda, chadecy i socjaliści w ostatnim czasie zaczęli podkreślać znaczenie ochrony środowiska, ale wyborcy nie uwierzyli w te zielone barwy - co więcej odczuli to tylko jako wzmocnienie programu Zielonych, skoro nawet duże partie zaczęły o ich postulatach mówić.

Dziś tematem numer jeden w rozmowach zwykłych Niemców jest nie kryzys uchodźczy ale sprawy związane z zanieczyszczeniem środowiska, zagrożenia i szanse wynikające z wykorzystania energetyki jądrowej, odpowiedzialność za kraje biedniejsze czy tak wydawałoby się banalne kwestie jak sortowanie śmieci, świadome wybory konsumenckie i przesiadanie się z samochodów na rowery, budowa ścieżek rowerowych. A te tematy od lat nie schodzą ze sztandarów Zielonych.

Jeszcze niedawno te tematy niemieckim wyborcom wydawały się albo nieistotne, albo poglądy Zielonych za radykalne tymczasem w związku z raportami o stanie zanieczyszczenia zieli - nagle weszły do mainstreamu. Zwrot nastąpił w ubiegłe wakacje. Zmiana na stanowisku przewodniczących partii zbiegła się z rekordowo gorącym latem i suszą. Narracja na temat katastrofy klimatycznej nabrała prawdopodobieństwa.

Z badań przeprowadzonych przez instytut YouGov wynika, że dla 51 proc. Niemców w wieku 18-24 lat najważniejszym problem w skali europejskiej jest właśnie ochrona klimatu. Ten temat był także najważniejszy dla ogółu głosujących w wyborach do PE przy podejmowaniu decyzji wyborczej. Zadeklarowało tak 48 proc. badanych.


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

informacje

Czynne przejścia graniczne z Polską

informacje

Za tanio?

informacje

Dzik jest zły

informacje

Greta vs. DB

informacje

Polskie wątki kradzieży w Dreźnie

informacje

Upadek Muru - 30. rocznica

informacje

Hinduska Christkindl nie pasuje do wzorca...

informacje

Idzie kryzys

informacje

Chińska blokada

informacje

Oszustwo "na osę"