informacje | 27.04.2018

Krzyże w urzędzie

autor: Tomasz Sikora
Krzyże w urzędzie
W Bawarii w budynkach użyteczności publicznej mają pojawić się krzyże. I zdaniem urzędników nie ma to nic wspólnego z deklaracją religijną.
W Niemczech obowiązuje wyraźne rozdzielenie Państwa od Kościoła. Państwo na wszystkich swoich szczeblach ma opierać się na regule neutralności światopoglądowej. Ale pod tym względem Bawaria jest wyjątkowa. Już wcześniej wieszanie krzyży w klasach szkolnych budziło sporą krytykę. Głownie płynącą od 36% zadeklarowanych niemieckich ateistów, również związki wyznaniowe i muzułmanie żywo protestowali przeciw obecności jednego tylko symbolu religijnego, domagając się na przykład powieszenia półksiężyca. Do tego nie doszło, a teraz Bawaria idzie o krok dalej. Premier landu Söder zbiera za to krytykę i jest obiektem szyderstwa.

Już od lipca 2018 przy wejściu do budynków wszystkich bawarskich urzędów landowych będą wisiały krzyże. Nie będą one jednak religijnym symbolem chrześcijaństwa, lecz, według premiera Markusa Södera (CSU), "rodzajem emblematu kulturowego, znacznikiem bawarskiej tożsamości." Słowem nie jest to symbol religijny, ale alegoryczny emblemat bawarskiej kultury. To sprytne określenie, bo dzięki niemu Soeder wymyka się prawu nakazującemu zachowanie neutralności światopoglądowej.  "Krzyż nie jest przejawem religii" - powiedział we wtorek po posiedzeniu rządu, na którym przyjęto uchwalę w sprawie nowego rozporządzenia. 

Krzyż, który zaraz po posiedzeniu Söder umieścił w holu wejściowym Monachijskiej Kancelarii Państwowej, ma to dobrze uzasadniać. To jego zdaniem nie symbol religijny, ale znak czasów. Bo już wcześniej - do 2008 r. w holu wisiał, a był darem byłego kardynała monachijskiego Friedricha Wettera i został przez niego poświęcony.

Söder został skrytykowany za ten pomysł zarówno we własnym landzie jak i w Niemczech. Nie bez echa sprawa przeszła w internecie.  "Zamiast przybijać krzyże do murów władzy, niech bardziej ćwiczy się w chrześcijańskim okazywaniu miłosierdzia i miłości w codziennym życiu politycznym", powiedział przewodniczący Partii Zielonych w Bawarii Sigi Hagl.

Podobnie zareagował przewodniczący lewicy Bernd Riexinger: "Zamiast narzucać krzyż wszystkim wokół, CSU powinna raczej powrócić do wartości chrześcijańskich, takich jak miłość. Söder and Co. mają tu wiele do nadrobienia". Lider FDP Christian Lindner wyjaśnił: "Sposób, w jaki Markus Söder i CSU trwale instrumentalizują religie w polityce partyjnej, przypomina (prezydenta Turcji Recepa Tayyipa) Erdogana. Przypominam, ze w naszej konstytucji nie ma mowy o jakichkolwiek wyznaniach. Żyjemy w państwie świeckim!"

Satyryk Jan Böhmermann w telewizji powiedział, że od 1. czerwca będą wisieć na każdym urzędzie krzyże, a do końca roku dowiesi się do nich po imamie. Zaś na Twitterze napisał: "Nowe prawo bawarskie dla jeszcze większego poczucia przynależności kulturowej powinno nakazywać wieszanie w wejściu do każdego budynku publicznego w Bawarii krzyża, wiązki czosnku i skalpu niewiernego". Inni użytkownicy Twittera pisali: "Myślałem, że istnieje podział na państwo i kościół" i "Oooo, miałem nadzieję, że zostawiliśmy za sobą średniowiecze". Söder został opisany jako "wróg konstytucji", Bawaria jako "fundamentalistyczna teokracja w Niemczech".

Rozporządzenie dotyczy wyłącznie urzędów Wolnego Państwa, a nie władz gmin i przedstawicielstw i instytucji rządu federalnego w Bawarii - rząd landu nie ma uprawnień do dysponowania nimi. Do tej pory rząd Bawarii nakazał jedynie zawieszenie krzyży w salach lekcyjnych bawarskich szkół i sal sądowych. Dziś krzyże wiszą czasem również w innych instytucjach tego landu, jak dotąd jednak wieszane były z własnej inicjatywy urzędników.
 


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

informacje

Tankujemy w Niemczech

informacje

Czym pożyją Niemcy w 2019r.

informacje

W końcu!

informacje

Ranking jarmarków świątecznych

informacje

Ekologia na całego

informacje

Ból prosiaczka

informacje

Bauhaus na podium

informacje

Kto po Merkel

informacje

"To coś więcej niż zaszczyt"

informacje

Rekordy Hamburga