informacje | 02.11.2018

Kto po Merkel

autor: Tomasz Sikora
Kto po Merkel
Kto zastąpi Angelę Merkel. Merkel inaczej niż w Polsce Jarosław Kaczyński łączy dwie najważniejsze posady w kraju - stoi na czele największej partii i na czele rządu. Na razie zdecydowała, że pod koniec tego roku zrzeknie się funkcji szefa CDU, zaś kanclerzem przestanie być po tej kadencji czyli w 2021 roku.
Merkel oświadczyła w poniedziałek, że nie będzie ponownie kandydować na przewodniczącego partii na grudniowej konferencji CDU po tym, jak jej partia utraciła znaczną liczbę głosów w wyborach do parlamentu Hesji. Ale chce pozostać kanclerzem do 2021 roku.

Oczywiście jest pytanie, czy Merkel dotrwa do końca kadencji na kanclerskim stołku. Wielka Koalicja od początku tego rozdania, to jest od 2017 roku, trzeszczy na szwach. Najpierw w bólach się rodziła (rozmowy koalicyjne trwały ponad 100 dni), a gdy tylko powstała, nie ma tygodnia, by nie było słychać o tarciach między trzema tworzącymi ją partiami CDU, CSU i SPD.

To wpływa na wybory regionalne, Niemcy widzą, że sprawa imigrantów nie została załatwiona, jednoznacznie pokazują, że to wina Angeli Merkel, w siłę rośnie populistyczna partia Alternatywa dla Niemiec - dokąd odpływają wyborcy prawicowi, z kolei lewicowi przechodzą do obozu Zielonych. W ostatnich wyborach regionalnych w Hesji CDU Merkel i SPD zgodnie straciły po 10 punktów procentowych właśnie na rzecz populistów i ekologów. Dzień później Merkel wygłosiła oświadczenie o swoim stopniowym odchodzeniu z niemieckiej polityki. 

Natychmiast pojawili się możliwi następcy - jak dotąd mowa jest o trzech osobach: 
To sekretarz generalna CDU Annegret Kramp-Karrenbauer i minister zdrowia Jens Spahn. Oni natychmiast ogłosili swoje kandydatury na przewodniczącego CDU. We wtorek dołączył do nich całkowicie niespodziewanie Friedrich Merz. Ten polityk od lat miał napięte stosunki z Merkel, a w 2009 roku ogłosił odejście z polityki na "publiczną emeryturę". Teraz chce wrócić.

Zapewnia, że jako lider CDU - jeśli zostanie wybrany - będzie współpracował z kanclerz Merkel. W 2002 roku stracił na rzecz Merkel stanowisko lidera frakcji unijnej. W 2009 roku odszedł z Bundestagu na emeryturę.

Mimo, że takie powroty z emerytury politykom rzadko się udają - to tu może być inaczej - bo Merza wspiera szara partyjna eminencja CDU to Wolfgang Schäuble. To ten jeżdżący na wózku polityk dziś jest faktycznym rozgrywającym w CDU.

Dziś oficjalna funkcją polityka jest przewodniczenie Bundestagowi. Ale wiadomo, że jego podstawowym zadaniem jest trzymanie porządku w strukturach chadeków.

Według tygodnika "Der Spiegel", czołowi politycy Chrześcijańskich Demokratów podobno od miesięcy szykują się na powrót tego polityka. To wierchuszka CSU miała go zresztą prosić o powrót. Potrzebują polityka znanego ale z czystym kontem. Polityka, który może zaproponować nowe rozwiązania i wypowiedzieć słowa, które z różnych przyczyn obecni politycy chadecji - obciążeni emigrancką polityką Merkel nie mogą zostać wypowiedziane.

Według raportu "Spiegel", Schäuble organizuje nie tylko spotkania z politykami CDU juz od dłuższego czasu - ale zaaranżował ponowne wprowadzenie Maerza na europejskie salony. Ustawił spotkanie Merza z przewodniczącym europejskiego sojuszu konserwatywnego EPP, Josephem Daulem, w Brukseli w połowie października.

Pytanie czy Maerz zdoła "odświeżyć kontakty" w ciągu miesiąca i czy uzasadni pomysł na rewolucyjne zmiany w CDU. Czy raczej działacze opowiedzią się za kontynuacją i wybiorą konserwatywnego polityka młodego pokolenia Jensa Spahna a może kontynuatorkę i bliską przyjaciółkę Merkel - Annegret Kramp-Karrenbauer. Niemieccy politolodzy skłaniają się właśnie ku tej ostatniej propozycji.

Następca Merkel zostanie wybrany na grudniowej konferencji partyjnej.


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

informacje

Nasz krasnal w Dreźnie

informacje

100 ofiar mordercy w kitlu

informacje

Kryzys rządowy w Niemczech

informacje

Ciasteczkowy potwór (Bahlsena)

informacje

​Fantastyczny doktor

informacje

Dożywocie za kanapki

informacje

Wsiąść do pociągu...

informacje

Zaginął Picasso za 10 tys. euro!

informacje

Diesle weg! A może nie...

informacje

Tankujemy w Niemczech