informacje | 05.09.2018

Leniwi Niemcy

autor: Tomasz Sikora
Leniwi Niemcy
​Praca w pozycji siedzącej, jazda do pracy na siedząco i po pracy pada półżywy by zasiąść na kanapie. Tak wygląda dzień typowego Niemca: Co czwarty dorosły na świecie nie porusza się wystarczająco dużo. Dowodzi tego badanie WHO. W Niemczech wskaźnik ten jest jeszcze wyższy.
Dwie i pół godziny ćwiczeń w tygodniu - i nie chodzi o jakiś ekstremalny wysiłek. To może być szybki spacer, jazda na rowerze lub kilka basenów tam i z powrotem - tyle już by wystarczyło - mówi Regina Guthold z Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Ale co trzeci dorosły Niemiec nie osiąga nawet takiego wyniku.

W Niemczech ponad 40 procent dorosłych nie ćwiczy wystarczająco dużo. Tylko Portugalczycy, Nowozelandczycy i Cypryjczycy są bardziej leniwi wśród porównywalnych gospodarczo państw. Badacze odnoszą swoje dane liczbowe do roku 2016. Do badania zakwalifikowano 1,9 mln osób w 168 krajach.

Według badania, około jednej trzeciej wszystkich kobiet i jednej czwartej mężczyzn na świecie nie ćwiczy wystarczająco dużo. Kobiety uprawiają mniej sportu niż mężczyźni

WHO ostrzega w badaniu opublikowanym w The Lancet Global Health Journal, że kobiety i mężczyźni są narażeni na rozwój poważnych chorób, takich jak choroby układu krążenia, cukrzyca, demencja i niektóre formy raka.

Im bogatszy kraj, tym mniej ćwiczeń

Badanie wyraźnie pokazuje inny wynik: im bogatszy kraj, tym mniej osób się rusza. W krajach zamożnych, istnieje tendencja do siedzenia przez długi czas w miejscu pracy, a nawet siedzenia w czasie podróżowania i przemieszczania się. Ponadto, inteligentne domy z ich inteligentnymi odkurzaczami, samozamykającymi się bramami, pralkami, zmywarkami i innymi rodzajami urządzeń sprawiają, ze ruszamy się mniej. W dodatku wolny czas, który mamy do dyspozycji dzięki tym sprzętom wcale nie wykorzystujemy na ćwiczenia fizyczne czy sport, ale marnotrawimy go w świecie wirtualnym z komórką w dłoni. 

WHO zaleca co najmniej 150 minut ćwiczeń fizycznych tygodniowo. Co to może być? Chodzenie pieszo lub wolno jeżdżenie na rowerze lub 75 minut sportów, takich jak szybki bieg, sporty zespołowe lub trening siłowy. Połączenie obu jest również dobre. Ci, którzy chcą poprawić swoje zdrowie powinni ćwiczyć co najmniej dwa razy więcej.

Aby zapobiec chorobom, WHO postawiła sobie za cel znaczne zwiększenie aktywności fizycznej ludzi do 2030 roku. Dlatego też w swoim badaniu organizacja wzywa w szczególności polityków do promowania aktywności fizycznej w swoich krajach. Umożliwiłby to na przykład rozwój ścieżek rowerowych, ale także - jak proponuje WHO zakaz wjazdu samochodów do centrów miast czy ograniczenie używania komórek przez dzieci i młodzież.


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

informacje

Chińska blokada

informacje

Oszustwo "na osę"

informacje

Nasz krasnal w Dreźnie

informacje

100 ofiar mordercy w kitlu

informacje

Kryzys rządowy w Niemczech

informacje

Ciasteczkowy potwór (Bahlsena)

informacje

​Fantastyczny doktor

informacje

Dożywocie za kanapki

informacje

Wsiąść do pociągu...

informacje

Zaginął Picasso za 10 tys. euro!