informacje | 04.04.2017

Ludzie ze znakiem "P"

autor: Tomasz Sikora
Ludzie ze znakiem
Budowali lotnisko w centrum Wrocławia, w miejscu, gdzie dziś jest oś Grunwaldzka, ginęli od rosyjskich nalotów, a wcześniej niemieckich kul: Robotnicy przymusowi - ludzie ze znakiem "P" - ich losy i historie będzie badał Wrocław.

W tej sprawie Uniwersytet Wrocławski podpisał specjalną umowę z prestiżową niemiecką fundacją Errinnerung, Verantwortung Zukunft czyli "Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość". To ta fundacja wypłacała odszkodowania za pracę przymusową. Niemcy wspólnie z wrocławskim centrum im Willy'ego Brandta przygotowują teraz spotkanie naukowców poświęcone losom ludzi z literą P. Badania to międzynarodowy projekt wspierany przez uniwersytety z Niemiec Austrii i Izraela, a Wrocław walkę o bycie koordynatorem badań wygrał miedzy innymi z ośrodkiem w Moskwie.

Wypłata pomocy finansowej dla poszkodowanych, do której doszło na przełomie XX i XXI wieku, zakończyła problem zabiegów o bezpośrednie zadośćuczynienie pokrzywdzonym. Jednak dyskusja o stosunku Niemiec do wydarzeń z okresu II Wojny Światowej, a w szczególności w sprawie wynagrodzenia pracy przymusowej, z której korzystało niemieckie państwo, przedsiębiorcy, rolnicy, instytucje świeckie i kościelne, trwa nadal. Naukowcy z Niemiec Polski Austrii i Izraela mają zmierzyć się z pytaniem, czy wraz z upływem czasu zagadnienie pracy przymusowej staje się powoli tematem historycznym, czy też może budzić nadal żywe zainteresowanie opinii publicznej.

Wrocław jako miejsce konferencji wybrano nieprzypadkowo. To w Breslau w czasie II Wojny światowej pracowali robotnicy przymusowi nie tylko sprowadzeni z Polski, ale także z innych krajów Europejskich. To tu wciąż prężnie działa stowarzyszeni "Ludzi z literą "P".

W badaniu losów dawnych robotników przymusowych wezmą udział badacze różnych generacji, naukowcy, multiplikatorzy oraz przedstawiciele instytucji zajmujących się podtrzymaniem pamięci o doświadczeniu pracy przymusowej. W trakcie forum odbywać się będą panele, dyskusje oraz posiedzenia grup i sekcji.

Organizatorzy liczą także na udział szkół z Wrocławia i regionu, których zainteresuje temat konferencji.

Także my w redakcji niemcy-online.pl od wielu lat zajmujemy się losami ludzi z literą "P". Ostatnio opublikowaliśmy reportaż o Jerzym Podlaku - dziś wrocławskim seniorze, który do Breslau trafił jako chłopiec w czasie wojny - gdy miasto jeszcze w ogóle nie było zniszczone. Tu znajdziesz reportaż w wersji audio: Posłuchaj reportażu


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

informacje

Rozmowa kontrolowana

informacje

Zniosą ciszę nocną

informacje

9 kg czekolady pod spódnicą!

informacje

Becker po latach

informacje

Krzyże w urzędzie

informacje

Zaginiony miliarder

informacje

Pełnomocnik ds. antysemityzmu

informacje

Za grubi

informacje

Krwawiące SPD

informacje

Euro 2024 w Niemczech?