informacje | 04.04.2017

Ludzie ze znakiem "P"

autor: Tomasz Sikora
Ludzie ze znakiem
Budowali lotnisko w centrum Wrocławia, w miejscu, gdzie dziś jest oś Grunwaldzka, ginęli od rosyjskich nalotów, a wcześniej niemieckich kul: Robotnicy przymusowi - ludzie ze znakiem "P" - ich losy i historie będzie badał Wrocław.

W tej sprawie Uniwersytet Wrocławski podpisał specjalną umowę z prestiżową niemiecką fundacją Errinnerung, Verantwortung Zukunft czyli "Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość". To ta fundacja wypłacała odszkodowania za pracę przymusową. Niemcy wspólnie z wrocławskim centrum im Willy'ego Brandta przygotowują teraz spotkanie naukowców poświęcone losom ludzi z literą P. Badania to międzynarodowy projekt wspierany przez uniwersytety z Niemiec Austrii i Izraela, a Wrocław walkę o bycie koordynatorem badań wygrał miedzy innymi z ośrodkiem w Moskwie.

Wypłata pomocy finansowej dla poszkodowanych, do której doszło na przełomie XX i XXI wieku, zakończyła problem zabiegów o bezpośrednie zadośćuczynienie pokrzywdzonym. Jednak dyskusja o stosunku Niemiec do wydarzeń z okresu II Wojny Światowej, a w szczególności w sprawie wynagrodzenia pracy przymusowej, z której korzystało niemieckie państwo, przedsiębiorcy, rolnicy, instytucje świeckie i kościelne, trwa nadal. Naukowcy z Niemiec Polski Austrii i Izraela mają zmierzyć się z pytaniem, czy wraz z upływem czasu zagadnienie pracy przymusowej staje się powoli tematem historycznym, czy też może budzić nadal żywe zainteresowanie opinii publicznej.

Wrocław jako miejsce konferencji wybrano nieprzypadkowo. To w Breslau w czasie II Wojny światowej pracowali robotnicy przymusowi nie tylko sprowadzeni z Polski, ale także z innych krajów Europejskich. To tu wciąż prężnie działa stowarzyszeni "Ludzi z literą "P".

W badaniu losów dawnych robotników przymusowych wezmą udział badacze różnych generacji, naukowcy, multiplikatorzy oraz przedstawiciele instytucji zajmujących się podtrzymaniem pamięci o doświadczeniu pracy przymusowej. W trakcie forum odbywać się będą panele, dyskusje oraz posiedzenia grup i sekcji.

Organizatorzy liczą także na udział szkół z Wrocławia i regionu, których zainteresuje temat konferencji.

Także my w redakcji niemcy-online.pl od wielu lat zajmujemy się losami ludzi z literą "P". Ostatnio opublikowaliśmy reportaż o Jerzym Podlaku - dziś wrocławskim seniorze, który do Breslau trafił jako chłopiec w czasie wojny - gdy miasto jeszcze w ogóle nie było zniszczone. Tu znajdziesz reportaż w wersji audio: Posłuchaj reportażu


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

informacje

Zamiast trójkąta ostrzegawczego...

informacje

Rozpędzony Pociąg do Kultury

informacje

Repraracje? Co mówią Niemcy?

informacje

Wykopał 22 sztabki złota

informacje

Zmiany w konsulacie Niemiec

informacje

Berlin Wrocław w 3,5h!

informacje

Prezydent, książę i księżna

informacje

Tragiczna w skutkach nawałnica

informacje

Monachium: Szlaban dla diesli?

informacje

Zmarł Helmut Kohl