informacje | 15.09.2020

Oto najmniejsze gminy

autor: Marek Zoellner
Oto najmniejsze gminy
Pod koniec 2019 roku najmniejszymi gminami w Niemczech były Gröde (Schleswig-Holsteinischen Wattenmeer) oraz Dierfeld (powiat Vulkaneifel, Nadrenia-Palatynat.
Jak podał Federalny Urząd Statystyczny (Destatis), obie miały po 10 mieszkańców.

Gröde ma powierzchnię 2,52 km2, a zatem gęstość zaludnienia wynosi 4 osoby na kilometr kwadratowy. Dierfeld było nieco bardziej zaludnione i miało powierzchnię 1,55 km2; W 2019 roku mieszkało tu 6 osób na kilometr kwadratowy.

Z kolei najbardziej zaludnioną gminą na koniec 2019 roku był wciąż Berlin z 3,67 mln mieszkańców. Drugie miejsce zajmować zaś Hamburg z 1,85 mln mieszkańców.

Najgęściej zaludnione, z 4777 mieszkańcami na kilometr kwadratowy, było natomiast Monachium, zajmując w tej klasyfikacji pierwsze miejsce, podobnie jak w roku poprzednim. Dalej uplasowała się gmina Ottobrunn w regionie Monachium z 4148 mieszkańcami na kilometr kwadratowy.

Dla porównania, według Eurostatu, w najgęściej zaludnionym regionie Paryża w 2018 roku mieszkało ponad czterokrotnie więcej osób na kilometr kwadratowy niż w Monachium, czyli około 21 000 osób.


o autorze

Marek Zoellner

Marek Zoellner

filolog, specjalista od nowych technologii, wieloletni dziennikarz dolnośląskiej prasy codziennej i wydawca portali internetowych

Inne artykuły

informacje

​Centrum Hamburga bez aut

informacje

Piwo przegrywa z wirusem

informacje

Wraca "Pociąg do Kultury”

informacje

Kontrole przedłużone

informacje

Lekcje niemieckiego za darmo

informacje

Wjazd do Niemiec z Polski nadal możliwy

informacje

Czynne przejścia graniczne z Polską

informacje

Za tanio?

informacje

Dzik jest zły

informacje

Greta vs. DB