informacje | 04.08.2020

Piwo przegrywa z wirusem

autor: Marek Zoellner
Piwo przegrywa z wirusem
W pierwszym półroczu 2020 roku sprzedaż tego trunku spadła o 302,5 mln litrów w porównaniu do tego samego okresu roku poprzedniego.
Daje to spadek o 6,6% - informuje Federalny Urząd Statystyczny (Destatis). 

Browary i hurtownie piwa zlokalizowane w Niemczech sprzedały w pierwszej połowie 2020 roku około 4,3 miliarda litrów piwa. Liczby nie uwzględniają piw bezalkoholowych i napojów słodowych, a także piwa importowanego z krajów spoza Unii Europejskiej (UE). 

82,3% całkowitej sprzedaży piwa było przeznaczone do spożycia w kraju i było opodatkowane. 

Sprzedaż krajowa spadła o 5,9% do 3,5 mld litrów w porównaniu do pierwszej połowy 2019 roku. Bezcłowo sprzedano 758,8 mln litrów piwa (-9,5%). Z tego 366,8 mln litrów (-17,8%) trafiło do krajów UE, 386,2 mln litrów (-0,1%) do krajów spoza UE, a 5,7 mln litrów (-1,9%) bezpłatnie jako domowy napój dla pracowników browarów. 

Mieszanki piwne - piwo zmieszane z lemoniadą, colą, sokami owocowymi i innymi bezalkoholowymi dodatkami - stanowiły 5,1% całkowitej sprzedaży piwa w pierwszym półroczu 2020 r. (220,3 mln litrów). W porównaniu do pierwszej połowy 2019 roku sprzedano o 2,7% mniej mieszanek piwnych. 

Główna przyczyna - koronawirus

Zamknięte bary i restauracje, odwołane festiwale i inne ważne wydarzenia spowodowały gwałtowny spadek sprzedaży piwa w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, zwłaszcza w kwietniu (-17,3%) i maju (-13,0%). Ponieważ w maju ponownie złagodzono ograniczenia, sprzedaż piwa powoli się poprawia. W czerwcu sprzedano tylko o 1,9% mniej piwa w porównaniu do tego samego miesiąca poprzedniego roku.
W dłuższej perspektywie sprzedaż piwa w Niemczech od lat systematycznie spada.


o autorze

Marek Zoellner

Marek Zoellner

filolog, specjalista od nowych technologii, wieloletni dziennikarz dolnośląskiej prasy codziennej i wydawca portali internetowych

Inne artykuły

informacje

Oto najmniejsze gminy

informacje

​Centrum Hamburga bez aut

informacje

Wraca "Pociąg do Kultury”

informacje

Kontrole przedłużone

informacje

Lekcje niemieckiego za darmo

informacje

Wjazd do Niemiec z Polski nadal możliwy

informacje

Czynne przejścia graniczne z Polską

informacje

Za tanio?

informacje

Dzik jest zły

informacje

Greta vs. DB