informacje | 09.10.2018

Rekordy Hamburga

autor: Marek Zoellner
Rekordy Hamburga
Czy wiecie, że port w Hamburgu jest prawie tak duży jak Kopenhaga? A przy tym sama Kopenhaga może się zmieścić w Hamburgu 8,5 razy. Ma też więcej mostów niż Londyn, Amsterdam i Wenecja razem wzięte. Chcecie więcej?
fot.  Batintherain/Wikipedia

Region metropolitalny Hamburg rozciąga się od Morza Północnego do Morza Bałtyckiego i jest podzielony między niemieckie landy (Hamburg, Dolna Saksonia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Szlezwik-Holsztyn). Obszar ten zamieszkuje około 5 milionów ludzi, czyli niemal tyle, ilu mieszkańców ma Norwegia.Sam Hamburg jest o wiele bardziej imponujący, jeśli chodzi o liczby. Ma więcej mostów niż Wenecja, Amsterdam i Londyn razem wzięte – około 2500. Co prawda wliczone są w to np. mosty sygnałowe, jednak statystycznie rzecz biorąc to niezły rekord. Kolejne ciekawe porównanie - port w Hamburgu jest prawie tak duży jak Kopenhaga. A Kopenhaga może zmieścić się w Hamburgu 8,5 razy.

Największe miasto Danii obejmuje obszar 88 kilometrów kwadratowych, tymczasem sam port hamburski ma powierzchnię 74 km2 (całe miasto to 755 km2).

Co ciekawe, Hamburg pod względem powierzchni jest większy od Singapuru, ale… ma tylko około 30 proc. populacji azjatyckiej metropolii.Hamburg ma swoją wyspę! To nie żart. Choć wyspa Neuwerk leży od miasta aż 100 km na zachód, należy właśnie do Hamburga, który przejął do niej prawa w 1299 roku. Chodziło wówczas o ochronę rzeki Łaby przed piratami.o autorze

Marek Zoellner

Marek Zoellner

filolog, specjalista od nowych technologii, wieloletni dziennikarz dolnośląskiej prasy codziennej i wydawca portali internetowych

Inne artykuły

informacje

​Fantastyczny doktor

informacje

Dożywocie za kanapki

informacje

Wsiąść do pociągu...

informacje

Zaginął Picasso za 10 tys. euro!

informacje

Diesle weg! A może nie...

informacje

Tankujemy w Niemczech

informacje

Czym pożyją Niemcy w 2019r.

informacje

Policyjny Bird Box Challenge

informacje

Hojny jak Niemiec?

informacje

W końcu!