informacje | 11.03.2019

Wsiąść do pociągu...

autor: Marek Zoellner
Wsiąść do pociągu...
Niemiecka kolej cierpi na niedobór maszynistów. W ostatnich doniesieniach medialnych pada nawet dokładna liczba: 733, ale to tylko jedna z wersji. Ile można zarobić i czy gra jest warta świeczki?
Temat rozlał się szeroko po Niemczech, ale dotarł także do Polski. Jak donosi bowiem Deutsche Welle, szacowana liczba może być nawet dwa razy większa. Zdaniem Clausa Weselsky, szefa GDL, czyli związku zawodowego maszynistów lokomotyw, statystyki są zbyt optymistyczne. Uwzględnia się w nich bowiem ok. 1000 uczniów. Z kolei Deutsche Bahn ripostuje, że zatrudnienie jest rekordowe i będzie zwiększane.

Faktem jednak jest, że niemiecka kolej daje pracę i w Polsce już pojawiły się komentarze, że to może spowodować odpływ naszych maszynistów na Zachód. Ile mogliby tam zarobić? Jak podaje TVN24BIS, w zależności od doświadczenia z premiami i dodatkami to od 38 do 45 tys. euro brutto rocznie. W przeliczeniu na złotówki daje to zatem od ok. 164 tys. zł do ok. 194 tys. zł (13-16 tys. zł miesięcznie). Tymczasem według danych Sedlak&Sedlak, w Polsce maszyniści zarabiają ok. 54-62 tys. zł brutto za rok.


o autorze

Marek Zoellner

Marek Zoellner

filolog, specjalista od nowych technologii, wieloletni dziennikarz dolnośląskiej prasy codziennej i wydawca portali internetowych

Inne artykuły

informacje

Chińska blokada

informacje

Oszustwo "na osę"

informacje

Nasz krasnal w Dreźnie

informacje

100 ofiar mordercy w kitlu

informacje

Kryzys rządowy w Niemczech

informacje

Ciasteczkowy potwór (Bahlsena)

informacje

​Fantastyczny doktor

informacje

Dożywocie za kanapki

informacje

Zaginął Picasso za 10 tys. euro!

informacje

Diesle weg! A może nie...