informacje | 27.01.2020

Za tanio?

autor: Tomasz Sikora
Za tanio?
Ile powinno kosztować mięso? Więcej! - mówią aktywiści Greenpeace i blokują niemieckie sklepy.
Aktywiści Greenpeace protestowali w weekend w 53 miastach Niemiec. Jak to możliwe, że mięso kosztuje po 3 euro za kilogram, jeśli jego uczciwe wyprodukowanie kosztuje dwa razy tyle - pytają aktywiści. Tak tanie mięso jest dostępne w większości niemieckich supermarketów. Zdaniem ekobojowników taka cena szkodzi nam podwójnie.

"Sklepy mówią o dobru zwierząt, a jednocześnie oferują produkty, które są owocem cierpienia tych zwierząt, zamiast płacić rolnikom uczciwe ceny za lepszą produkty. Jest to sprzeczność. Tanie mięso szkodzi środowisku, klimatowi i zdrowiu. Sklepy muszą je zabrać z półek" - apelowała na wiecu Hamburgu Stephanie Toewe, przestawiająca się jako ekspert Greenpeace ds. rolnictwa.

Po pierwsze niska cena sprawia, że chętnie je kupujemy, tymczasem produkcja mięsa to jeden z podstawowych czynników wpływających na podwyższanie temperatury ziemi. Mięso - zdaniem Greenpeace powinno być drogie, byśmy zaglądając w portfel kupowali mniej. Po drugie, by tanio produkować mięso - trzeba wykorzystać ogromne ilości wody więc mięso pochodzi z hodowli szkodliwych dla klimatu i nieprzyjaznych dla zwierząt.

Greenpeace przebadał świeże mięso oferowane przez takie sieci sklepów jak Aldi, Lidl, Rewe, Real i Kaufland. Okazało się, że 88% oferowanego w sprzedaży mięsa pochodzi z masowych, tanich hodowli.


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

informacje

Oto najmniejsze gminy

informacje

​Centrum Hamburga bez aut

informacje

Piwo przegrywa z wirusem

informacje

Wraca "Pociąg do Kultury”

informacje

Kontrole przedłużone

informacje

Lekcje niemieckiego za darmo

informacje

Wjazd do Niemiec z Polski nadal możliwy

informacje

Czynne przejścia graniczne z Polską

informacje

Dzik jest zły

informacje

Greta vs. DB