komentarze | 28.12.2018

Imigracja 2018

autor: Tomasz Sikora
Imigracja 2018
Czym żyli Niemcy w 2018 roku? Które dni już na zawsze pozostaną w kronikach 21. wieku jako najważniejsze wydarzenia 2018 roku za Odrą? W cyklu artykułów niemcy-online podsumują kończący się rok
23 stycznia 2018 roku w szkole w Lünen piętnastolatek zasztyletował nożem kolegę. Szybko został zatrzymany przez policję. Ale jeszcze szybciej w mediach pojawiła się informacja, że napastnik i ofiara byli Niemcami, tyle, że napastnik miał kazachskie pochodzenie, na imię miał Kemal i był muzułmaninem. To wydarzenie, było pierwszym z serii kilku, które zdominowało niemiecką dyskusję na temat azylantów, imigrantów oraz kwestii integracji przyjezdnych z niemieckim społeczeństwem i kulturą.

Takimi historiami karmi się Alternatywa dla Niemiec, populistyczna i antyimigrancka partia, która zyskuje zarówno w sondażach jak i w realnych wyborach. We wszystkich tegorocznych wyborach do Landtagów znacząco poprawiła notowania, jest silnie obecna w niemieckim Bundestagu. Tak jak Zieloni odbierali w 2018 roku głosy centrolewicowej SPD, tak Alternatywa podbiera wyborców CDU i CSU. Dodajmy wyborców sfrustrowanych brakiem stanowczych działań wobec imigrantów i azylantów.

Mimo, że w 2018 roku na Niemiec napłynęło o 60% imigrantów mniej niż w latach poprzednich, to ten fakt nie jest w stanie przebić się do opinii publicznej. Znacznie mocniej przemawiają do ludzi wydarzenia takie jak w Lünen czy w Münster. 7 kwietnia w Monasterze mężczyzna celowo wjechał swoim samochodem kampingowym w grupę ludzi.

Z kolei w Chemnitz 26 sierpnia w czasie miejskiego festynu został zasztyletowany 35 letni Niemiec. Ponieważ zabójcą był azylant, doprowadziło to do miejskich zamieszek, w wyniku których kilkanaście osób zostało rannych. Przez miasto przeszła też demonstracja 800 osób wykrzykujących nienawistne hasła wobec przyjezdnych. Co prawda, niemiecka policja ujawniła, że ludzie z imigracyjną przeszłością popełniają pięciokrotnie rzadziej przestępstwa niż rodzimi Niemcy, jednak te argumenty nie trafiają zwłaszcza do gorzej wykształconych wyborców. To dzięki nim rośnie popularność AfD, a we wschodnich landach coraz częściej dochodzi do ksenofobicznych ataków i manifestacji o tle nacjonalistycznym.    

W Chemnitz szybko zorganizowano nie tyle kontrmanifestację, co koncert, na którym wystąpiły czołowe gwiazdy niemieckiej sceny muzycznej. Koncert pod hasłem „Wir sind mehr” - jest nas więcej - zgromadził faktycznie 65 tysięcy ludzi. 

Niemniej jednak problem integracji przyjezdnych to wciąż nierozwiązane zadanie rządu Angeli Merkel. 23 lutego w jednej z dzielnic Essen tamtejszy urząd miejski zawiesił wydawanie tymczasowych dokumentów zameldowania dla „nie-Niemców”. Urzędnicy obliczyli, że aż 75% podań to dokumenty dostarczane przez obcokrajowców. To wzbudziło ogólnoniemiecką krytykę działań lokalnych władz, choć było także kolejnym argumentem po który w sporach o niemiecką politykę imigracyjną sięgnęli populiści...

Napaści i bójki między uczniami w kilku szkołach, które zdarzyły się w 2018 roku, a miały często tło narodowościowe, obudziły też inną dyskusję w Niemczech. O poziom szkolnictwa. Mimo że niemieccy nauczyciele zarabiają nieźle, obok Skandynawów najlepiej w Europie, to wciąż jest wiele wakatów. Zwłaszcza na wschodzie kraju problem jest palący.

Napływ imigrantów - często rodzin wielodzietnych - unaocznił problem braku miejsc w placówkach. Z jednej strony często brakuje sal gimnastycznych - bo wiele zostało przerobionych na ośrodki tymczasowe dla imigrantów. Jeśli nie brakuje miejsc w budynkach, to zdecydowanie nie ma nauczycieli. Sama Saksonia ogłosiła, że ma 6 tysięcy wakatów na stanowiskach pedagogów, często dziury łatane są emerytami albo ludźmi, którzy nie mają wykształcenia pedagogicznego. Również, jak wyszło w czasie kontroli w 2018 roku, wiele budynków szkolnych wymaga pilnego remontu - wciąż na wschodzie kraju są budynki ocieplane materiałami zawierającymi azbest, a pieniądze które rząd federalny i rządy krajów związkowych przeznaczają na infrastrukturę są rokrocznie mniejsze niż potrzeby remontowe placówek. 


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

komentarze

Jaka edukacja w czasie pandemii?

komentarze

Młotek, czy niemłotek?

komentarze

AfD rośnie

komentarze

Koniec karnawału

komentarze

Polityka 2018

komentarze

Ekologia 2018

komentarze

Inwestujemy na wschodzie!

komentarze

Odbudujcie ten mur!

komentarze

Rok, w którym każdy coś wygrał

komentarze

Niemcy jadą do domu