komentarze | 30.03.2017

Nie zmniejszą Polakom Kindergeld

autor: Tomasz Sikora
Nie zmniejszą Polakom Kindergeld
Blady strach padł na wielu pracujących w Niemczech, bo chodzi w skali roku o tysiące euro. Niemiecki rząd zapowiedział zmniejszenie wysokości zasiłku dla rodziców, których dzieci zostały w Polsce. Cięcie będzie - ale nie teraz.
Pracujesz w Niemczech, ale twoje dzieci zostały w Polsce - to sytuacja wielu rodzin. Zarówno ojcowie jak i matki dzieci zostawili w Polsce pod opieką babci, dziadka, rodziny czy innych krewnych. Sami w Niemczech zarabiają na życie - dodatkowo pobierając wsparcie od niemieckiego rządu, które należy się każdej niemieckiej rodzinie. I nie jest to polskie 500+ ale średnio dwukrotnie wyższe kwoty. Przysługują już za pierwsze dziecko.

Niemcy nie maja nic przeciwko wypłacaniu tych pieniędzy jeśli dziecko mieszka z polską rodziną w Republice Federalnej - buntują się jednak, że publiczne pieniądze "pracują za granicą". Nie chodzi im jednak o całkowitą likwidację "dodatku dla dzieci", a jedynie zrównanie ich z poziomami kraju, w którym dzieci przebywają.

Rząd RFN przygotował projekt takiej ustawy - formalnie ograniczający Kindergeld dla Obcokrajowców - po czym trafił on do szuflady. W Niemczech nastał czas przedwyborczej gorączki i rząd w Berlinie nie chce ryzykować sprzeciwu Komisji Europejskiej. Porażka przed wyborami z Brukselą mogłaby nie spodobać się wyborcom CDU/CSU.

To dlatego przez najbliższych kilka miesięcy do wyborów we wrześniu rząd nie będzie nalegał na uchwalenie ustawy o cięciach zasiłków. By jednak zadowolić swoich konserwatywnych wyborców przygotuje jedynie dokument z głównymi punkty tej ustawy

Dziś Komisja Europejska w Brukseli słusznie wskazuje, ze niemieckie rozwiązania - ograniczenia zasiłku w zależności od miejsca pobytu dzieci jest sprzeczne z europejskim prawem i najpierw Niemcy musiałyby przeprowadzić zmianę prawa w Brukseli.

Czy coś wiemy o konkretach zamierzeń, które dotkną polskie dzieci - jeśli ustawa wejdzie w życie? Tak. Federalne Ministerstwo Finansów przygotowało projekt przewidujący obniżenie świadczeń dla dzieci mieszkających w Rumunii, Polsce, na Węgrzech, w Chorwacji i Bułgarii o 50 proc. Dla dzieci Greków, Czechów i Cypryjczyków, pracujących w Niemczech, świadczenia miałyby wynosić 75 proc. stawek obowiązujących w Niemczech. Belgom i Szwedom wypłacany byłby zasiłek w pełnej wysokości.

Niemcy płacą obecnie zasiłek w pełnej wysokości na około 185 tys. dzieci obcokrajowców z UE żyjących poza granicami Niemiec. Wśród nich najwięcej stanowią dzieci w Polsce – 87 tys. Natomiast 15 tys. dzieci mieszka w Rumunii, około 12 tys. w Chorwacji i 5,5 tys. w Bułgarii


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

komentarze

Polityka 2018

komentarze

Imigracja 2018

komentarze

Ekologia 2018

komentarze

Inwestujemy na wschodzie!

komentarze

Odbudujcie ten mur!

komentarze

Rok, w którym każdy coś wygrał

komentarze

Niemcy jadą do domu

komentarze

#GermanDeathCamps

komentarze

Zapłacicie za wojnę!?!

komentarze

Karski szpiegiem niemieckiego wywiadu