komentarze | 30.03.2017

Nie zmniejszą Polakom Kindergeld

autor: Tomasz Sikora
Nie zmniejszą Polakom Kindergeld
Blady strach padł na wielu pracujących w Niemczech, bo chodzi w skali roku o tysiące euro. Niemiecki rząd zapowiedział zmniejszenie wysokości zasiłku dla rodziców, których dzieci zostały w Polsce. Cięcie będzie - ale nie teraz.
Pracujesz w Niemczech, ale twoje dzieci zostały w Polsce - to sytuacja wielu rodzin. Zarówno ojcowie jak i matki dzieci zostawili w Polsce pod opieką babci, dziadka, rodziny czy innych krewnych. Sami w Niemczech zarabiają na życie - dodatkowo pobierając wsparcie od niemieckiego rządu, które należy się każdej niemieckiej rodzinie. I nie jest to polskie 500+ ale średnio dwukrotnie wyższe kwoty. Przysługują już za pierwsze dziecko.

Niemcy nie maja nic przeciwko wypłacaniu tych pieniędzy jeśli dziecko mieszka z polską rodziną w Republice Federalnej - buntują się jednak, że publiczne pieniądze "pracują za granicą". Nie chodzi im jednak o całkowitą likwidację "dodatku dla dzieci", a jedynie zrównanie ich z poziomami kraju, w którym dzieci przebywają.

Rząd RFN przygotował projekt takiej ustawy - formalnie ograniczający Kindergeld dla Obcokrajowców - po czym trafił on do szuflady. W Niemczech nastał czas przedwyborczej gorączki i rząd w Berlinie nie chce ryzykować sprzeciwu Komisji Europejskiej. Porażka przed wyborami z Brukselą mogłaby nie spodobać się wyborcom CDU/CSU.

To dlatego przez najbliższych kilka miesięcy do wyborów we wrześniu rząd nie będzie nalegał na uchwalenie ustawy o cięciach zasiłków. By jednak zadowolić swoich konserwatywnych wyborców przygotuje jedynie dokument z głównymi punkty tej ustawy

Dziś Komisja Europejska w Brukseli słusznie wskazuje, ze niemieckie rozwiązania - ograniczenia zasiłku w zależności od miejsca pobytu dzieci jest sprzeczne z europejskim prawem i najpierw Niemcy musiałyby przeprowadzić zmianę prawa w Brukseli.

Czy coś wiemy o konkretach zamierzeń, które dotkną polskie dzieci - jeśli ustawa wejdzie w życie? Tak. Federalne Ministerstwo Finansów przygotowało projekt przewidujący obniżenie świadczeń dla dzieci mieszkających w Rumunii, Polsce, na Węgrzech, w Chorwacji i Bułgarii o 50 proc. Dla dzieci Greków, Czechów i Cypryjczyków, pracujących w Niemczech, świadczenia miałyby wynosić 75 proc. stawek obowiązujących w Niemczech. Belgom i Szwedom wypłacany byłby zasiłek w pełnej wysokości.

Niemcy płacą obecnie zasiłek w pełnej wysokości na około 185 tys. dzieci obcokrajowców z UE żyjących poza granicami Niemiec. Wśród nich najwięcej stanowią dzieci w Polsce – 87 tys. Natomiast 15 tys. dzieci mieszka w Rumunii, około 12 tys. w Chorwacji i 5,5 tys. w Bułgarii


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

komentarze

Koniec karnawału

komentarze

Polityka 2018

komentarze

Imigracja 2018

komentarze

Ekologia 2018

komentarze

Inwestujemy na wschodzie!

komentarze

Odbudujcie ten mur!

komentarze

Rok, w którym każdy coś wygrał

komentarze

Niemcy jadą do domu

komentarze

#GermanDeathCamps

komentarze

Zapłacicie za wojnę!?!