komentarze | 08.11.2018

Odbudujcie ten mur!

autor: Tomasz Sikora
Odbudujcie ten mur!
Co ósmy Niemiec chce, by wróciły czasu sprzed Zjednoczenia Niemiec. Odbudujcie ten mur - takie głosy wciąż są obecne między Odrą a Renem.
Według badania opinii publicznej przeprowadzonego na zlecenie redakcji Der Spiegel prawie 30 lat po upadku berlińskiego muru 12 % Niemców pragnie powrotu do czasów z przed zjednoczenia. Na wschodzie co drugi z Ossis narzeka, że więcej niesprawiedliwości i nierówności niż przed połączeniem. Ale większość zespolenie państw uznaje za rzecz pozytywną. To Lipski Instytut Instytut Badań Rynkowych (Leipziger Instituts für Marktforschung) ustalił, że co ósmy Niemiec mówi dziś: zbudujcie ten mur na powrót. 

W przypadku "odbudowy muru" właściwie nie ma różnicy między wschodem a zachodem. W starych, zachodnich landach to 12%, w nowych, wschodnich 13. W obu częściach zjednoczonych Niemiec ośmiu na dziesięciu Niemców uważa, że rewolucja 9. listopada 1989 roku była szczęśliwym wydarzeniem. Równo 2/3 zapytanych jest zdania, że Zjednoczenie przebiegło dobrze, 55% Ossis jest tego zdania i 69% Wessis.

Przede wszystkim bezrobotni, robotnicy i wyborcy lewicy tęskną za murem. Jedna trzecia (35%) narzeka, że obecnie jest więcej niesprawiedliwości niż przed upadkiem muru, z pośród nich 49% mieszka na wschodzie i 32% na zachodzie. Co czwarty (24%) uskarża się, że ich poziom życia pogorszył się w ciągu ostatnich 20 lat. Tu przeważają Niemcy z zachodu - tak mówi 25% Wessis i 21% Ossis.

Do podobnych wyników doszedł instytut badania opinii publicznych Forsa we wrześniu: Wtedy wyszło, że co siódmy obywatel Bundesrepubliki (15%) chciałby, by do Zjednoczenia jednak nie doszło. Tutaj 16% mieszka na zachodzie i 10% na wschodzie. Tęskniący za murem to w 26% słabo wykształceni i w 21% wyborcy Die Linke - Lewicy.

 o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

komentarze

Koniec karnawału

komentarze

Polityka 2018

komentarze

Imigracja 2018

komentarze

Ekologia 2018

komentarze

Inwestujemy na wschodzie!

komentarze

Rok, w którym każdy coś wygrał

komentarze

Niemcy jadą do domu

komentarze

#GermanDeathCamps

komentarze

Zapłacicie za wojnę!?!

komentarze

Nie zmniejszą Polakom Kindergeld