Wydarzenia > Komentarze

komentarze

Historia czy histeria?

autor: Krzysztof Ruchniewicz
Historia czy histeria?

"Naziści prowadzili obozy koncentracyjne, Prusacy rozebrali Polskę, a pod Grunwaldem byli Krzyżacy. Przecież to wszystko byli Niemcy! Jak długo jeszcze nasz zachodni sąsiad będzie zakłamywał historię!?!" - takie komentarze można ostatnio znaleźć "po prawej stronie internetu". Ile z tego prawdy - próbował rozszyfrować niemcoznawca i historyk prof. Krzysztof Ruchniewicz. Poniżej zamieszczamy jego tekst bez skrótów.

komentarze

Fiskus pod choinką

autor: Tomasz Sikora
Fiskus pod choinką

Narzekamy na polski system podatkowy i polską biurokrację. Przedsiębiorcy kooperujący z Niemcami chwalą jasność rozwiązań za Odrą. Kupmy zatem choinkę i sprawdźmy jaki płacimy podatek.

komentarze

Mów po polski!

autor: Tomasz Sikora
Mów po polski!

Przyszły nowy prezydent Niemiec - a wciąż jeszcze szef ministerstwa spraw zagranicznych za Odrą deklaruje - będziemy więcej uczyć języka polskiego. To od lat postulat polskiej mniejszości.

komentarze

Wolność prasy?

autor: Melba Kościelniak (praktykantka niemcy-online.pl)
Wolność prasy?

Turcja jest bardzo cenna. To nie tylko źródło rąk do pracy dla niemieckiej gospodarki - to przede wszystkim kluczowy kraj dla powstrzymania fali migracyjnej z Afryki i Bliskiego Wschodu. Turcja o tym wie. I to wykorzystuje.

komentarze

Podwójne eko-standardy

autor: Tomasz Sikora
Podwójne eko-standardy

W teorii ekologia to coś co ma napędzać niemiecki przemysł - teraz chodzi o to, by: "wydawać jak najwięcej - by zostało po nas jak najmniej". Tym zgrabnym bon-motem Niemcy określają swoją całą Energiewende

komentarze

Zmiana kierunku

autor: tłum. Iga Chaber
Zmiana kierunku

Po raz pierwszy od wielu lat obserwujemy silniejszy przepływ ludności z Zachodu na Wschód niż odwrotnie. Instytut Berliński przeprowadził badania demograficzne, które pokazują, że nie wszystkie obszary, których ta zmiana dotyczy, mają się z czego cieszyć. Rozmowa z Reinerem Klingholzem o wygranych i przegranych tego procesu.