konferencje | 08.09.2014

Zostań dziennikarzem!

autor: Weronika Wiese (manager projektów w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej)
Zostań dziennikarzem!
Wyrwane z kontekstu - to często słyszy się w komentarzach dotyczących relacji międzynarodowych. Tym zajmą się młodzi dziennikarze. Możesz i Ty! (for free ;-) )
Szukamy:

dziesięć osób z Polski oraz Niemiec, przyszłych dziennikarzy oraz studentów pokrewnych kierunków, 

osób zainteresowanych tematyką europejską i regionalną, 
kategoria wiekowa 19 - 26 latWyrwane z kontekstu? Słowo a kontekst kulturowy - pod takim hasłem odbędą się w tym roku warsztaty dla młodych i przyszłych dziennikarzy. Udział w nich jest darmowy. Trzeba się tylko zgłosić i liczyć na pomyślny przebieg rekrutacji.

To oferta dla tych, którzy chcą poznać polsko-niemieckie tematy tabu oraz różnice kulturowe, które kreują obraz Polaków w Niemczech i Niemców w Polsce.
Tym ma się zająć IX Polsko-Niemiecka Akademia Dziennikarska.

Potrwa od 2 do 5 października 2014, więc termin nadsyłania zgłoszeń nagli. Spotkanie odbędzie się w trzech miejscach - Gliwicach, Katowicach i Opolu.

Jak informują organizatorzy celem tegorocznej Akademii jest rozwinięcie i wzmocnienie kompetencji międzykulturowych uczestników w ich praktyce dziennikarskiej, pogłębienie znajomości kontekstu kulturowego poprzez analizę językowego wizerunku Polski i Niemiec w mediach sąsiada.

Sposobów funkcjonowania np. tematów tabu w relacjach polsko-niemieckich i specyfiki humoru w obu krajach. Same słowa nie zawsze znaczą to samo!Warunki rekrutacyjne:

dosłanie życiorysu,
dosłanie listu motywacyjnego min. 1 strona formatu A4,
termin nadsyłania zgłoszeń do 14-ego września 2014. 
Przedstawiciele Centrum Europejskiego Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej wyłonią uczestników, których powiadomi drogą elektroniczną do 16-ego września 2014.

IX Akademia będzie składała się z licznych workshopów, wykładów oraz dyskusji, które będą prowadzone przez polskich oraz niemieckich ekspertów. Podczas warsztatów uczestnicy poznają ciekawe i ważne aspekty pracy dziennikarskiej, aby w późniejszym czasie pod okiem ekspertów samodzielnie przygotować własny materiał. Najlepsze prace zostaną opublikowane na specjalnej stronie poświęconej Akademii Dziennikarskiej www.media.haus.pl  

Ważne także, by uczestnicy poznali region pod kątem krajoznawczym i historycznym. 
Akademia będzie tłumaczona symultanicznie w języku polskim i niemieckim.

I najważniejsze: Udział w projekcie jest bezpłatny.


Kontakt: Weronika Wiese, manager projektów w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, ul. Bojkowska 37, 44-100 Gliwice, tel.: + 48 ( 32 ) 461 20 70, faks: +48 (32) 461 20 71,  E-mail: weronika.wiese@haus.pl, więcej informacji na stronach: www.haus.pl, www.kas.pl