konkurs | 22.09.2014

"Źli Niemcy" dla dobrych czytelników!

autor: Redakcja
Wydawca książki Bartosza Wielińskiego, obecnie korespondenta Gazety Wyborczej z Berlina ufundował dla czytelników 3 premierowe książki "Źli Niemcy". By je zdobyć, wystarczy nieco pogłówkować

Do księgarń trafiła książka znanego dziennikarza „Gazety Wyborczej“Bartosza Wielińskiego pod tytułem „Źli Niemcy“. Nie jest to kolejna – standardowa w budowie – publikacja poświęcona współczesnym Niemcom, choć po lekturze z pewnością sporo się o nich dowiemy. Autor wybrał inne podejście. Skreślił 16 szkiców biograficznych postaci w większości drugoplanowych, które jednak, jeśli nie wprost negatywnie, to w sposób co najmniej niejednoznaczny zapisały się w dziejach Niemiec. Ten sposób podejścia pozwolił Wielińskiemu z jednej strony przedstawić konkretną postać, z drugiej umieścić ją na szerszym tle dziejów naszego zachodniego sąsiada od drugiej połowy XIX wieku do dzisiaj. Autor i wydawca udostępnili trzy egzemplarze książki dla czytelników portalu niemcy-online. By otrzymać książkę, trzeba odpowiedzieć na pytanie, które znajduje się na końcu tekstu. Na odpowiedzi czekamy do końca września.


Czy książka jest grzechu warta? O mikrorecenzję poprosiliśmy niemcoznawcę, prof. Krzysztofa Ruchniewicza:

===================
„Źli Niemcy”. Tytuł mówi wiele. W książce znalazło się 16 szkiców biograficznych, poświęconych  Niemcom od drugiej połowy XIX wieku do czasów współczesnych. Ich pierwsze wersje wcześniej drukowano w „Gazecie Wyborczej”. Na potrzeby publikacji książkowej autor przejrzał teksty raz jeszcze i uzupełnił. W tomie z rzadka znajdziemy postacie pierwszoplanowe.

 
O nich wie się sporo, literatura na ich temat jest obszerna. Wieliński wybrał jednak te postacie, które – działając niejako w tle – odegrały znaczącą rolę,  trzeba dodać od razu, że w większości negatywną. Wśród sportretowanych postaci znaleźli się geniusze, zbrodniarze, fanatycy czy oportuniści.

Byli to tzw. „zwyczajni Niemcy“
, którzy pod wpływem wyzwań systemu narodowosocjalistycznego zmienili się nie do poznania, raz uzyskawszy możliwość bezkarnego działania, rezygnowali z wszelkich barier w realizacji swych śmiałych, wielokrotnie zbrodniczych wizji. Jest to też książka o tym, jak trudno było powojennym Niemcom zmierzyć się ze zbrodniczym spadkiem po III Rzeszy

Zwłaszcza ten ostatni aspekt jest bardzo ważnym problemem w książce Wielińskiego. Jest on aktualny także i dzisiaj. Autor pisząc o swych (anty)bohaterach pokazał proces zmian, składających się na przejście od dyktatury do demokracji. Nie zadowala się przy tym oczywistymi wyjaśnieniami. Pokazuje dylematy, przed jakimi stali jego bohaterowie i ich środowisko. 

Dodatkową zaletą książki jest to, że postacie skreślone przez Wielińskiego osadzone są mocno w historycznym tle. W ten sposób czytelnik śledzi losy nie tylko Niemców, ale także i Niemiec od drugiej połowy XIX wieku. Wybór autora co do postaci „złych Niemców“ jest przekonujący. „Oczywiście – pisał we wstępie Wieliński – można by też spisać losy ‚złych‘ Polaków, Francuzów, Brytyjczyków czy Rosjan. Ale żaden naród nie miał w XX w. takiego wpływu na losy świata jak Niemcy“.  

======================
Autor i wydawnictwo przekazało nam trzy egzemplarze książki, które rozlosujemy wśród czytelników. By stanąć do losowania trzeba wskazać… dobrych Niemców. Czy w Polsce znajdują się pomniki "dobrych Niemców"? Jeśli tak - to kogo i gdzie? Wystarczy wskazać jeden z nich (w jakiej miejscowości jest pomnik i kogo przedstawia) Na odpowiedzi (mailem na adres kuropatwa@wbz.uni.wroc.pl, lub na naszym profilu facebookowym "niemcy-online") czekamy do końca września.