konkurs | 06.11.2014

"Źli Niemcy" trafią w dobre ręce

autor: Tomasz Sikora
Nieco opóźnione ale jest - rozwiązanie konkursu!
Wydawca książki Bartosza Wielińskiego, obecnie korespondenta Gazety Wyborczej z Berlina ufundował dla czytelników 3 premierowe książki "Źli Niemcy". By je zdobyć, trzeba było nieco pogłówkować.

Książka jest już w księgarniach. Bartosz Wieliński nakreślił 16 szkiców biograficznych postaci w większości drugoplanowych, które jednak, jeśli nie wprost negatywnie, to w sposób co najmniej niejednoznaczny zapisały się w dziejach Niemiec. Ten sposób podejścia pozwolił Wielińskiemu z jednej strony przedstawić konkretną postać, z drugiej umieścić ją na szerszym tle dziejów naszego zachodniego sąsiada od drugiej połowy XIX wieku do dzisiaj. 

Autor i wydawca udostępnili trzy egzemplarze książki dla czytelników portalu niemcy-online. By otrzymać książkę, trzeba było wskazać… dobrych Niemców. Czy w Polsce znajdują się pomniki "dobrych Niemców"? Jeśli tak - to kogo i gdzie?

Wystarczyło wskazać jeden z nich (w jakiej miejscowości jest pomnik i kogo przedstawia). Dostaliśmy kilkanaście odpowiedzi.

Między innymi taką - rozbudowaną od Katarzyny KiczkeRichard Holtze ma swój pomnik w Katowicach, W. Brandt w Warszawie - tyle, że to jest mosiężna tablica, płaskorzeźba wmurowana w fragment specjalnie wybudowanej ściany.

Paweł Rusinow wskazał pomnik poety Schillera we wrocławskim Parku Szczytnickim, Dodajmy pomnika, który jest jednym z niewielu jakie zostały po 2. wojnie światowej w Polsce 

Pani Magda Bajor także wskazała Wrocław - ale tutaj pomnik powojenny, upamiętniający niemieckiego mieszkańca Breslau - Dietricha Bonhoffera, niemieckiego duchownego i antyfaszysty. Więcej na jego temat znaleźć można tutaj.

Nagrody na obie panie czekają w naszej redakcji przy ulicy Strażniczej we Wrocławiu, Panu Pawłowi z Torunia prześlemy książkę pocztą.


o autorze

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora

redaktor naczelny niemcy-online.pl, dziennikarz Polskiego Radia specjalizujący się w tematyce niemieckiej, pracownik wrocławskiego Centrum im. Willy'ego Brandta.

Inne artykuły

konkurs

Stypendium dla tłumaczy

konkurs

Piękne słowo "kartofel"

konkurs

"Źli Niemcy" dla dobrych czytelników!

konkurs

Muzea a relacje Polski i Niemiec

konkurs

Pieniądze dla humanistów - granty

konkurs

Prestiżowy konkurs dla doktorantów i magistrantów

konkurs

Najlepszy autor NIEMCY-ONLINE.pl – konkurs z nagrodami

konkurs

Stypendium dla studentów